Saturday, September 23, 2017 Medina 89°
Advertisement
Advertisement

High School Football

High school football: Daw, Sutherland honored as all-district teams announced

  • 21411226

    Medina's Jimmy Daw breaks away from Whitmer's Luke Walling during the fourth quarter.

    RON SCHWANE / GAZETTE

Advertisement

The Medina football team was rewarded Thursday when the All-Northeast Inland District teams were released by The Associated Press.

Bees senior running back Jimmy Daw shared Division I Offensive Player of the Year with Massillon Jackson wide receiver Dillon Dingler, the Federal League Player of the Year and a likely Major League Baseball Draft choice in June. Dingler, who also stars at safety, kicks field goals and extra points and punts for a 42-yard average, is committed to Ohio State for baseball.

Medina’s Dan Sutherland was D-I Coach of the Year after the Bees matched their most wins since 1923 (9), while right tackle Dillon Brauser (6-5, 315, sr.), wide receiver Dylan Fultz (6-0, 170, jr.) and safety Nick Pankow (6-1, 196, sr.) joined Daw on the D-I first team, meaning they will be no worse than special mention All-Ohio. Brunswick nose tackle Aaron Naples (6-1, 230, sr.) also was first team.

Wadsworth quarterback Joey Baughman (6-1, 185, jr.) was the area’s lone D-II first-team selection, while Buckeye tackle Hunter Gray (6-2, 240, sr.), linebacker Dustin McCullough (5-8, 200, sr.) and punter Dominick Kriz (6-0, 240, jr.) got the honors in D-III.

D-V Black River tied Medina for the most first-team selections from the area with guard Curtis Roupe (6-2, 245, sr.), fullback Jacob Campbell (6-1, 195, jr.), outside linebacker Cory Hamilton (5-11, 195, sr.) and defensive end Nick Wagner (5-10, 180, sr.).

The district committee did not select second teams in any division for the first time in at least a decade.

Honorable mention in D-I went to Medina’s J.T. Scoarste, Jake Wenzinger, Jonathan Lally, Alex Whittaker and Will Mercurio and Brunswick’s Jacob Martin, Colin Sustersic and John Saville.

Honorable mention in D-II went to Highland’s Jake Mall, Chris Petrilla, Max Beier, Ryan Frederick and Carson Ciesinski and the Grizzlies’ Alex Jones, Craig Palidar and Cody Surratt. Honorable mention in D-III was awarded to Buckeye’s Michael Doerge, Justin Canedy and Richard Van Boxel and Cloverleaf’s Cory Stallings and Nick Soika. Honorable mention in D-V included Black River’s D.P Shranko and Zack Beard.

The district’s Mr. Football nominee was Warren Harding quarterback Lynn Bowden, who has powered the Raiders to the D-II regional finals with 2,394 yards rushing and more than 1,000 passing. The ESPN three-star recruit committed to Indiana on Saturday.

Contact Albert Grindle at (330) 721-4043 or agrindle@medina-gazette.com.

All-NE Inland teams

COLUMBUS — The 2016 Associated Press All-Northeast Inland District football teams, as selected by a media panel from the district:

DIVISION I

First team

Offense

Ends—Dillon Dingler, Massillon Jackson, 6-feet-2, 195 pounds, senior; DYLAN FULTZ, MEDINA, 6-0, 170, JR.; Joe Andrassy, Stow, 5-11, 185, sr.Line—Michael Miranda, Stow, 6-4, 300, sr.; Matt Esterle, Stow, 6-2, 240, sr.; DILLON BRAUSER, MEDINA, 6-5, 315, SR.; Hayden Grider, GlenOak, 5-9, 255, sr. Quarterback—Kyle Vantrease, Stow, 6-3, 225, sr.Backs—Elijah Ladson, Canton GlenOak, 6-2, 215, sr.; JIMMY DAW, MEDINA, 6-4, 223, SR. Kicker—Eric Sarbaugh, North Canton Hoover, 5-9, 175, sr.

Defense

Line—AARON NAPLES, BRUNSWICK, 6-1, 230, SR.; Adrian Woliver, Stow, 6-3, 225, so.; Steven Gilbert, GlenOak, 5-9, 240, sr.; Bryce Warmouth, Austintown Fitch, 6-3, 205, sr. Linebackers—Joe Gobble, Stow, 5-11, 190, sr.; Dillon Smith, Hoover, 6-2, 225, sr.; Josh Chandler, McKinley, 6-0, 225, jr.; Mike Rekstis, GlenOak, 5-9, 180, jr.; Trey Mihok, Jackson, 5-11, 190, sr. Backs—Reggie Corner, McKinley, 5-10, 195, sr.; Xavier Smith, McKinley, 5-10, 160, jr.; NICK PANKOW, MEDINA, 6-1, 196, SR.; J.C. Mikovich, Fitch, 5-6, 135, sr.; Jack Dear, Jackson, 5-11, 185, sr. Punter—Nick DeSalvo, Fitch, 5-11, 155, jr.

Offensive players of the year: Dillon Dingler, Jackson; JIMMY DAW, MEDINA

Defensive player of the year: Reggie Corner, McKinley

Coach of the year: DAN SUTHERLAND, MEDINA

Honorable Mention

Jaret Pallotta, Jackson; Billy LaMothe, Jackson; Cody Davis, Jackson; Chase Altier, Jackson; Andrew White, GlenOak; JJ Olivera, GlenOak; Nicky Gliatta, GlenOak; Dominique Robinson, McKinley; Re’Meire Burrows, McKinley; Joe Corner, McKinley; John Hodge, McKinley; Andy McDonald, Hoover; Seth Graham, Hoover; John Keller, Hoover; Randy Smith, Fitch; Joey Zelinski, Fitch; J.T. SCOARSTE, MEDINA; JAKE WENZINGER, MEDINA; JOHN SAVILLE, BRUNSWICK; COLIN SUSTERIC, BRUNSWICK; JACOB MARTIN, BRUNSWICK; JONATHAN LALLY, MEDINA; ALEX WHITTAKER, MEDINA; WILL MERCURIO, MEDINA; Jared Wright, Stow; Andrew Shockling, Stow; Terrian Wray, Stow; Logan Ford, Stow; Jeremiah Gyulai, Stow; Saivon Davis, Cuyahoga Falls; Sam Forbes, Cuyahoga Falls; Dakota Dobbins, Cuyahoga Falls.

DIVISION II

First team

Offense

Ends—Austin Jasinski, Massillon, 6-1, 163, sr.; Marlin Richardson, Warren Harding, 5-9, 170, sr.; Travis Koontz, Boardman, 6-5, 240, sr.; Tye Evans, Nordona, 6-1, 225, jr.Line—Matt Carrick, Massillon Perry, 6-4, 310, sr.; Chris Anthony, Massillon, 6-4, 285, sr.; Taj Harper, Warren Harding, 6-3, 310, sr.; Dan Angelo, Warren Harding, 6-1, 225, jr.; Holden Semancik, Aurora, 6-3, 250, sr.; Adam Mehelic, Hudson, 6-4, 245, sr.; Zafeer Muhammad, Copley, 6-3, 260, sr.Quarterbacks—Lynn Bowden, Warren Harding, 6-0, 185, sr.; Zane Ries, Barberton, 6-0, 165, jr.; JOEY BAUGHMAN, WADSWORTH, 6-1, 185, JR.Backs—Weston Bridges, Copley, 6-0, 204, sr.; Marquise Bridges, Akron Ellet, 5-10, 180, sr.; Anthony Perrine, Nordonia, 5-10, 210, sr; Jeremy McAleese, Green, 5-9, 175, sr.; Chris Vanzo, Aurora, 6-0, 200, sr.; Trey Mathis, Wooster, 5-11, 210, jr. Kicker—Trey Crockett, Nordonia, 5-11, 175, sr.

Defense

Line—Zach Blackiston, Perry, 6-4, 190, jr.; Robert Harris, Lake, 6-5, 225, jr.; Michael Cicolani, Wooster, 6-1, 190, jr.; Malcolm Robinson, Massillon, 6-2, 264, sr. Linebackers—Bubba Arslanian, Aurora, 6-0, 205, sr.; Keye Thompson, Barberton, 6-0, 200, jr.; Alex Beck, Hudson, 6-3, 210, sr.; Kobie Booker, Barberton, 6-2, 260, sr.; Will Orazen, Hudson, 6-2, 200, sr.; Jarrett Mercier, Perry, 6-0, 185, sr.; Jamir Thomas, Massillon, 6-1, 218, so.; Thad McCollough, Warren Harding, 5-6, 185, sr. Backs—Tevion Cleveland, Perry, 5-7, 165, sr.; Zach Sturmi, Lake, 5-11, 150, sr.; Gavin Blunt, Aurora, 6-2, 195, jr.; Jaylon Doss, Copley, 5-11, 180, sr.; Zuriel Sanders, Firestone, 5-8, 170, sr. Punter—Jonah Wieland, Hudson, 6-3, 215, sr.

Offensive player of the year: Lynn Bowden, Warren Harding

Defensive player of the year: Bubba Arslanian, Aurora

Coach of the year: Tony Gotto, Barberton

Honorable Mention

Nick Myers, Perry; Max Baker, Perry; Sir Elliott, Perry; Evan Douglass, Perry; Vincent McConnell, Massillon; Jesse King, Massillon; Kordell Ford, Massillon; Brandon Hadinger, Lake; Joel Francis, Lake; Jake Hutcherson, Lake; Justin Lane, Lake; Cameron Brake, Ellet; Lucas Renick, Ellet; Garrett Haverstick, Ellet; Andre Brown, Ellet; Demonte’ Swain, Firestone; Justin Moore, Firestone; Asante Santee, Firestone; Marcus Kidd, Garfield; William Shropshire, Garfield; Lavel Frazier, Garfield; Javon Banks, Akron North; Grant Gonya, Hudson; Evan Westerbeck, Hudson; Greg Mailey, Hudson; Danny Saxon, Hudson; Colt Pallay, Hudson; Joe Sweet, Hudson; Andrew Studer, Hudson; Austin Brenner, Copley; Alex Zelch, Copley; Vince Fonte, Copley; Blake Traylor, Copley; Mac Austin, Aurora; Jonathan Blue, Aurora; Mason Copley, Aurora; Kyle Del Rosa, Aurora; Robby Albrecht, Aurora; Will Lovell, Aurora; Nate Smierciak, Aurora; Garrett Turnbaugh, Barberton; Malcolm Boyd, Barberton; Chris McCarroll, Barberton; Aryc Clayton, Barberton; James Grammens, Twinsburg; Jalen Tucker, Twinsburg; Tre Radford, Twinsburg; Isaiah Savitt, Twinsburg; Colin Trouten, Twinsburg; Jared Eaton, Twinsburg; Robby Levak, Nordonia; Bernard Russ, Jr., Nordonia; Quinn Saluan, Walsh Jesuit; Josh Bennett, Walsh Jesuit; Dominic Frisone, Walsh Jesuit; Ethan Murphy, Kent Roosevelt; Nick Spicer, Kent Roosevelt;JAKE MALL, HIGHLAND; MAX BEIER, HIGHLAND; CHRIS PETRILLA, HIGHLAND; RYAN FREDERICK, HIGHLAND; CARSON CIESINSKI, HIGHLAND; ALEX JONES, WADSWORTH; CRAIG PALIDAR, WADSWORTH; CODY SURRATT, WADSWORTH; Colt Morgan, Wooster; Nick Ballard, Wooster; Koby Adu-Poku, Boardman; Alex King, Boardman; Jalen Hooks, Warren Harding; Blake Kedra, Green; Bobby Staudt, Green.

DIVISION III

First team

Offense

Ends—Tyler Adams, Louisville, 6-0, 175, sr.; D.J. Hancock, Alliance, 6-0, 180, sr.; Dusty Burkhart, Coventry, 6-2, 185, sr.; Jerome Hall, Kenmore, 6-2, 168, jr. Line—Connor Browne, Ravenna, 6-3, 225, sr.; Drew Davies, Poland, 6-3, 285, jr.; Aaron Gregory, Norton, 6-5, 290, sr.; Kendrick Buckley, Akron East, 6-0, 275, jr.; Nolan Rumler, Hoban, 6-4, 290, so.; HUNTER GRAY, MEDINA BUCKEYE, 6-2, 240, SR. Quarterbacks—Chris Pennell, Marlington, 6-2, 185, sr.; Danny Clark, Hoban, 6-4, 230, sr. Backs—Jaquiez Sampson, Marlington, 5-9, 175, sr.; Todd Sibley, Hoban, 5-11, 210, sr.; Jemarulin Suggs, East, 5-11, 190, sr.; Tyriq Ellis, Warren Howland, 6-0, 195, sr. Kicker—Colton McFadden, Poland, 6-0, 185, sr.

Defense

Line—De’Andre Brimage, East, 6-2, 260, sr.; Jabari Taylor, Hoban, 6-1, 265, sr.; Justin Sampson, St. Vincent-St. Mary, 6-2, 220, sr.; Mason Giordano, Canfield, 6-1, 265, sr.; Daeshon Martin, Hoban, 6-2, 245, jr. Linebackers—Victor Williams, Howland, 6-0, 190, sr.; Stephen Baugh, Howland, 6-0, 190, sr.; DUSTIN MCCULLOUGH, BUCKEYE, 5-8, 200, SR.; Brandon Bischof, St. Vincent-St. Mary, 6-2, 210, sr.; Arison Sanders, Hoban, 6-1, 200, sr.; Zach DiLauro, Springfield, 5-11, 205, jr.; Duce Johnson, Alliance, 5-9, 195, jr.; Brad Crislip, Ravenna, 5-10, 195, sr.; Michael Connalley, Buchtel, 6-1, 215, sr. Backs—Sean Cooley, Marlington, 5-10, 170, sr.; Treon Sibley, Coventry, 6-0, 170, jr.; Scott Walter, St. Vincent-St. Mary, 5-10, 180, jr.; Marquess Callaway, East, 6-1, 170, sr.; Tyler Srbinovich, Niles McKinley, 5-11, 190, sr.; Kymani Jones, Ravenna, 5-7, 165, jr. Punter—DOMINICK KRIZ, BUCKEYE, 6-0, 240, JR.

Offensive players of the year: Todd Sibley, Hoban; Jemarulin Suggs, Akron East

Defensive player of the year: Victor Williams, Warren Howland

Coach of the year: Marques Hayes, Akron East

Honorable Mention

Justin Allen, Marlington; Jacob Shahan, Marlington; Drew Adams, Marlington; Brody Hahn, Louisville; Casey Nau, Louisville; Cade Stertzbach, Louisville; Chase Lautzenheiser, Louisville; Nick Farmer, Norton; Aric Parks, Springfield; Cody Zink, Springfield; Zach Weaver, Springfield; Howard Frazier, Alliance; Tony Lewis, Ravenna; Sonny Ray Jones, Ravenna; Jacob Walker, Ravenna; Brady Starkey, Ravenna; Jake Cummings, Canfield; Paul Brienz, Canfield; Angelo Petracci, Canfield; Alec Catsoules, Poland; Matt Wittenberger, Niles McKinley; Tre Martin, Niles McKinley; NICK SOIKA, CLOVERLEAF; CORY STALLINGS, CLOVERLEAF; MICHAEL DOERGE, BUCKEYE; JUSTIN CANEDY, BUCKEYE; RICHARD VAN BOXEL, BUCKEYE; Kerriyyon Somerville, East; Ramon Fields, East; Daishawn Brimage, East; Kyre Williams, East; Jayshawn Robinson, East; Devanier Floyd, East; DeeArius Reese, East; Dierre Blash, Buchtel; Zion Robinson, Buchtel; Pyrce Taylor, Buchtel; Shaun Cooper, Buchtel; Grant Kersh, Hoban; R.J. Kelly, Hoban; Garrett Houser, Hoban; William Collier, Hoban; Nate Bauer, Hoban; Marc Westover, Hoban; Eric Bentley, St. Vincent-St. Mary; Leonard Younger, St. Vincent-St. Mary; Myles Williams, St. Vincent-St. Mary; Brayden Dauberman, Coventry; Nate Skaggs, Coventry; Isaac Stover, Coventry; Zach Rankin, Coventry; Quaid Ivy, Norton; Chris Kozjak, Norton; Hunter Salley, Tallmadge; Ty Shannon, Tallmadge; Trever Scott, Springfield; Tracy Jordan, Springfield; Clayton Langdon, Revere; Conor Head, Revere.

DIVISION IV

First team

Offense

Ends—Jake Humeniuk, Salem, 6-3, 212, sr.; Keshun Jones, Streetsboro, 5-11, 150, jr.; Michael Belcik, Girard, 6-1, 170, jr. Line—Ian Sharp, West Branch, 6-5, 275, sr.; Jeff Marx, Youngstown Ursuline, 6-0, 290, sr.; Adam Sedzmak, Struthers, 6-5, 305, sr.; Aaron Cox, Crestwood, 6-4, 220, sr.; Kasey Kelleher, Woodridge, 5-10, 225, sr.; Wesley Best, Hubbard, 6-1, 275, sr.; A.J. Iarussi, Struthers, 6-2, 288, jr. Quarterbacks—Mason Lydic, Woodridge, 6-1, 190, jr.; Mark Waid, Girard, 6-2, 205, so. Backs—Logan Thut, Crestwood, 6-3, 205, sr.; King Alfred Sanders, Woodridge, 5-11, 195, sr.; Rafael Morales, Hubbard, 6-1, 215, so.; Kyle Stull, Ravenna Southeast, 5-10, 160, sr. Kicker—Noah Donatelli, Northwest, 5-7, 165, sr.

Defense

Line—Dontae Craft, Woodridge, 5-10, 275, sr.; Jaylen Hewlett, Youngstown Mooney, 6-1, 225, sr.; Will Danklefsen, Cortland Lakeview, 6-2, 195, sr.; Landon Westover, Field, 5-9, 191, sr.; Eli Beers, Northwest, 6-1, 220, jr. Linebackers—Cole Pittman, West Branch, 5-11, 190, jr.; Ray Anderson, Cardinal Mooney, 6-1, 213, sr.; Spencer Robinson, Woodridge, 5-8, 190, jr.; Robert Singletary, Woodridge, 5-9, 195, jr.; Michael Picone, Crestwood, 5-11, 185, sr.; David Hernandez, Hubbard, 6-1, 220, sr. Backs—AJ Musolino, Struthers, 6-3, 205, sr.; Pat Pelini, Cardinal Mooney, 6-1, 160, sr.; Darrell Jackson, Cardinal Mooney, 6-1, 160, sr.; Jordan Fabry, Crestwood, 6-3, 190, sr.

Offensive player of the year: Logan Thut, Crestwood

Defensive player of the year: A.J. Musolino, Struthers

Coaches of the year: Curt Kuntz, Struthers; Pete Thompson, Crestwood

Honorable Mention

Jacob Porter, Canton South; Ethan Bailey, Salem; Cooper Bezeredi, Salem; Luke Fennell, Northwest; Brian Hull, Northwest; Joe Waring, Northwest; Dakari Carter, Streetsboro; Jake Margroff, Woodridge; Nick Keba, Streetsboro; Eric Lough, Ravenna Southeast; Sharif Howard, Woodridge; Will Butler, Streetsboro; Dominic Smith, Field; Shawn Muldowney, Ravenna Southeast; Dylan Belloir, Crestwood; Rob Lozier, West Branch; Vincent Santisi, Cardinal Mooney; Vinnie Gentile, Cardinal Mooney; Dakota Hobbs, Ursuline; Dawalyn Washington, Ursuline; Spencer Warren, Ursuline; Jimmy Stafanisk, Struthers; Willie Mitchell, Struthers; Zach Rogers, Lakeview; Jatise Garrison, Lakeview; Tony Crish, Lakeview; Hayden Lazzari, Lakeview; Andrew Cimmento, Hubbard; Lukas Mosora, Hubbard; King Alcardon Sanders, Woodridge; Hayden Gerdes, Woodridge; Tre Tucker, Cuyahoga Valley Christian Academy; Pat Butler, Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy.

DIVISION V

First team

Offense

Ends—Nate Weinman, Norwayne, 6-7, 230, sr.; Brevin Harris, Norwayne, 6-4, 185, sr.; Tommy Bissler, Garrettsville Garfield, 6-1, 185, sr.; Tariq Drake, Leavittsburg LaBrae, 6-2, 165, sr. Line—CURTIS ROUPE, SULLIVAN BLACK RIVER, 6-2, 245, SR.; Zayne Veon, Garrettsville Garfield, 5-8, 185, jr.; Billy Smith, Northwestern, 6-1, 220, sr.; Trent Harrell, Chippewa, 6-3, 230, sr.; Dakota Pitz, Manchester, 5-10, 185, sr. Quarterbacks—Elmer Zollinger, Norwayne, 6-2, 190, sr.; Dalton Fall, Garrettsville Garfield, 6-4, 220, sr.; Jack Murphy, Canton Central Catholic, 6-5, 185, sr.; Carlton Brown, LaBrae, 6-1, 175, sr. Backs—Luke Brown, Chippewa, 5-10, 170, sr.; JACOB CAMPBELL, BLACK RIVER, 6-1, 195, JR.; Yianni Koullias, Campbell Memorial, 5-10, 165, sr.; Andrew McFadden, Manchester, 5-10, 170, sr.; Jayden Demmy, Hudson Western Reserve Academy, 5-10, 205, sr. Kicker—Dan Mills, Canton Central Catholic, 6-1, 170, sr.

Defense

Line—Jordan Murphy, Columbiana Crestview, 6-4, 240, sr.; Trevor Kimmel, East Palestine, 6-1, 210, sr.; Christian Reddick, Rootstown, 5-11, 180, sr.; NICK WAGNER, BLACK RIVER, 5-10, 180, SR.; Jacob Sattelmaier, Norwayne, 6-1, 230, sr.; Nathan Daniszewski, South Range, 6-0, 215, sr.; James Wills, Canton Central Catholic, 5-9, 195, sr. Linebackers—Griffin Baumoel, Canton Central Catholic, 6-3, 219, sr.; Nate Moore, Rootstown, 6-3, 205, jr.; CORY HAMILTON, BLACK RIVER, 5-11, 195, SR.; Peyton Remish, South Range, 5-11, 195, sr.; JT Wolke, LaBrae, 6-1, 205, sr.; Riley McCleary, LaBrae, 5-11, 165, so.; Chase Gasser, Norwayne, 6-1, 215, sr.; Ryan Schwartz, Northwestern, 5-10, 195, sr. Backs—JoJo France, Manchester, 5-11, 135, jr.; Zach Steiner, Norwayne, 6-0, 190, sr.; Brandon Reed, Northwestern, 5-11, 170, sr.; Tee Rupp, Canton Central Catholic, 6-2, 175, sr.; Ryan Brown, Garrettsville Garfield, 5-10, 175, jr. ; Austin Davis, Triway, 5-11, 160, jr. Punter—Parker Smith, Northwestern, 5-10, 190, jr.

Offensive players of the year: Elmer Zollinger, Norwayne; Dalton Fall, Garrettsville Garfield

Defensive player of the year: Griffin Baumoel, Canton Central Catholic

Coach of the year: Mike Moser, Garrettsville Garfield

Honorable Mention

Luke Ezzo, Canton Central Catholic; Jaret Cummins, Canton Central Catholic; Nick Shepherd, Fairless; Joey Nicolino, Fairless; Joey Kornish, Fairless; Hesus Himes, Tuslaw; Logan Carper, Tuslaw; John Cybak, Tuslaw; Vinny Delaroza, East Palestine; Branden Kemp, East Palestine; Parker Sherry, East Palestine; Dominic Perry, Crestview; Jacob Scheller, Crestview; Zach Gorby, Garfield; Anthony Denigris, Garfield; Ryan Boyle, Rootstown; Kyle Borrelli, Garfield; Seth Morgan, Garfield; D.P. SHRANKO, BLACK RIVER; ZACK BEARD, BLACK RIVER; Noah Bayus, Warren Champion; Griffin Howell, Warren Champion; Arjay Oliver, LaBrae; Dra Rushton, Youngstown Liberty; Raysean Hicks, Campbell Memorial; Mathias Combs, South Range; Taymer Graham, South Range; Brock Thut, Northwestern; Trevor Thompson, Northwestern; Dave Agnew, Northwestern; Lance Zierau, Chippewa; Travis Moore, Chippewa; Mason Phillips, Triway; Nick Sparr, Triway; Caleb Criss, Orrville; Brandon Luangraj, Orrville; Zach Ramsdell, Orrville; Ben Farrar, Waynedale; Logan Stanley, Waynedale; Josh White, Norwayne; Bryce Rohrbaugh, Norwayne; Ben Burke, Norwayne; Ethan Wright, Manchester; Sam Knight, Manchester; Dalton Earich, Manchester; D.J. Singleton, Manchester.

DIVISION VI

First team

Offense

Ends—Aaron Hoffman, St. Thomas Aquinas, 5-10, 165, sr.; Andrew Wolf, Hillsdale, 6-1, 170, sr.; Trevor Wise, Waterloo, 5-6, 140, jr.; Wyatt Larimer, Berlin Center Western Reserve, 6-0, 175, sr. Line—Brett Bauman, Smithville, 6-2, 225, sr.; Nate Nussbaum, Dalton, 5-11, 190, jr.; Francisco Pedrozo, St. Thomas Aquinas, 6-7, 295, sr.; Jimmy Burchett, St. Thomas Aquinas, 6-4, 275, sr.; Cody Hilles, Berlin Center Western Reserve, 6-3, 270, sr. Quarterback—Mitch Davidson, Columbiana, 5-10, 190, sr.; Trey Williams, Hillsdale, 6-1, 185, jr. Backs—Nathan Rich, St. Thomas Aquinas, 6-1, 210, sr.; Cody Fitzwater, Dalton, 5-10, 180, sr.; Xavier Bailey, Brookfield, 6-0, 180, sr.; Jack Cappabianca, Berlin Center Western Reserve, 6-2, 215, jr. Kicker—Andrew Jenkins, St. Thomas Aquinas, 5-5, 120, so.

Defense

Line—Cole Geiser, Dalton, 5-11, 215, jr.; Ben Rogers, Hillsdale, 6-6, 220, sr.; Keenan Green, Columbiana, 6-0, 180, sr. Linebackers—Andrew Duplin, St. Thomas Aquinas, 6-2, 175, sr.; Jason Thompson, Lisbon David Anderson, 5-10, 165, sr.; Jason Newlan, Smithville, 6-0, 205, sr.; Alex Cintron, McDonald, 5-7, 160, so.; Zack Stouffer, New Middletown Springfield, 5-9, 175, so.; Ethan Nezbeth, New Middletown Springfield, 6-1, 180, sr. Backs—Colin Sweeney, Lisbon David Anderson, 5-9, 150, sr.; Evan Hershberger, Dalton, 6-4, 160, sr.; Craig Cline, Hillsdale, 5-9, 180, sr.

Offensive player of the year: Nathan Rich, St. Thomas Aquinas

Defensive player of the year: Ben Rogers, Hillsdale

Coach of the year: Broc Dial, Dalton

Honorable Mention

Jarryd Palek, St. Thomas Aquinas; Zach Hawkins, St. Thomas Aquinas; Colton Bowen, Hanoverton United; Sean Congemi, Columbiana; Connor Stacey, Columbiana; Caleb Rupert, Columbiana; Jake Liberati, David Anderson; Bailey McCullough, David Anderson; Cam Summers, David Anderson; Dougie Minor, David Anderson; Zack Almy, Salinesville Southern; Will Grodhaus, Salinesville Southern; Will Bolanz, Waterloo; Aaron King, Waterloo; Alex Clark, Brookfield; Carmen Furillo, Brookfield; Brian Hiner, Brookfield; Joey Celli, McDonald; Dylan Portolese, McDonald; Dale Wolford, McDonald; Colton Hunt, Newton Falls; Jarred Miller, Mineral Ridge; Ethan Elliott, Hillsdale; Gunnar Richter, Hillsdale; Michael Thompson, Smithville; Hunter Snell, Smithville; Spencer Horst, Dalton; Dominic Dalessandro, Dalton; Cole Boggs, Dalton; Frankie Centofanti, New Middletown Springfield; Russell Seymour, New Middletown Springfield; Dom Velasquez, Berlin Center Western Reserve; Mason Johnson, Loudonville; Sam Wittel, Loudonville.

DIVISION VII

First team

Offense

Ends—Chase Davis, Mapleton, 6-2, 185 sr.; Noah Laster, Jackson-Milton, 6-2, 210, sr.; Jarad Dunn, Mogadore, 6-2, 195, sr. Line—Bruce Johnson, Warren JFK, 6-3, 255, sr.; Nick Scarl, Jackson-Milton, 6-1, 190, sr.; Seth Slabaugh, Mogadore, 5-10, 200, sr.; Andrew Popa, Mogadore, 6-1, 265, sr.; Jordan Shultz, East Canton, 6-1, 215, jr. Quarterbacks—Justin Miller, Wellsville, 6-3, 180, sr.; Logan Pharmer, Mapleton, 5-8, 155, so. Backs—Nate Martin, Sebring McKinley, 5-7, 155, sr.; Philip Maiorca, Windham, 5-5, 140, so.; Evan Boyd, Warren JFK, 5-11, 185, sr.; Travis Nelson, East Canton, 5-9, 165, sr. Kicker—Justin Bofenkamp, Warren JFK, 6-2, 170, sr.

Defense

Line—Andrew Graska, Mogadore, 5-9, 190, sr.; Linebackers—Austin Williams, Mogadore, 6-1, 220, sr.; Ryan Lee, Warren JFK, 5-10, 200, sr.; Tariq Hmidan, East Canton, 5-8, 170, sr.; Alec Burzysnki, Warren JFK, 5-9, 165, jr. Backs—Michael Shope, Wellsville, 5-11, 180, sr.; James McCullough, East Canton, 5-11, 160, sr.; Gage Barone, Ashland Mapleton, 5-10, 160, sr.

Offensive player of the year: Evan Boyd, Warren JFK

Defensive player of the year: Austin Williams, Mogadore

Coach of the year: John “Spider” Miller, East Canton

Honorable Mention

Kole Jaber, Mogadore; Hayden Dalrymple, Wellsville; Blaze Angle, Windham; Cade Ambrose, Mogadore; Paul Skye, Mogadore; Hunter Shackelford, Windham; Robbie Rouse, Sebring McKinley; Ed Epperley, Vienna Mathews; Christian Romigh, Southington Chalker; Kaleb Ambrose, Ashland Mapleton; John Voland, Jackson-Milton.



Click to view comments
Advertisement
Advertisement
To Top

Fetching stories…