Tuesday, June 25, 2019 Medina 77°
Advertisement

High School Football

Black River's Mitchell Young receives all-Ohio honors

  • black-river-at-keystone-1-jpg

    Black River's Mitchell Young celebrates after sacking Keystone quarterback Bobby Weber in the second quarter Friday night at Keystone.

    JUDD SMERGLIA / GAZETTE

Advertisement

Black River senior center Mitchell Young was named to the Division V All-Ohio third team Monday when the D-IV and V squads were released by The Ohio Prep Sportswriters Association.

The 5-foot-11, 230-pound senior was the Patriot Athletic Conference Stars Division Lineman of the Year after leading the Pirates to a 6-4 record. Black River led Medina County in scoring (38.3 points per game) and rushing (301.3 yards) despite Young missing multiple games with injuries.

The three-year starter also recorded 25 tackles, including eight for loss and 3ᄑ sacks, in five games on the defensive line.

Other players on second or third teams from The Gazette’s 43-school coverage area were Firelands’ Alex Angle (D-IV second), Clearview’s C.J. Fleming (D-IV second), Lutheran West’s Kevin McLeeson (D-IV second) and DeAnte Furry (D-IV second), Fairview’s Adam Nemeth (D-IV second), Keystone’s Jacob Shackelford (D-IV third), Firelands’ Blake Ruffner (D-IV third), Clearview’s Julian Colbert (D-IV third), Keystone’s Gavin Norris (D-IV third), Clearview’s David Renfte (D-IV third) and Fairview’s Ian McClintock (D-IV third).

All-Ohio teams

DIVISION IV

Coach of the year — Alex Penrod, Gallipolis Gallia Academy

Offensive player of the year — Evan Prater, Cincinnati Wyoming

Defensive player of the year — Sean Perry, St. Marys Memorial

First team

Offense

Quarterbacks — Jaron Sharp, Kenton, 6-3, 200, sr.; Mark Waid, Girard, 6-3, 215, sr.; Evan Prater, Cincinnati Wyoming, 6-5, 190, jr.; Otto Kuhns, Bloom-Carroll, 6-3, 195, jr. Running backs — K.J. Price, London, 5-10, 185, sr.; Caden Hostetler, Gnadenhutten Indian Valley, 5-7, 150, sr.; Tayveon Crawford, Steubenville, 5-11, 195, jr.; Tre Tucker, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-10, 175, sr.; Brady Kolb, St. Clairsville, 6-0, 215, sr. Receivers — Easton Wolf, Waverly, 6-3, 180, sr.; Trent Valentine, Cambridge, 5-10, 160, sr.; Joey Edmonds, Cincinnati Wyoming, 6-1, 190, sr. Linemen — Nolan Tebbe, St. Bernard Roger Bacon, 6-3, 280, jr.; Jarrod Hufford, Newark Licking Valley, 6-6, 305, sr.; Keonte Holmes, Steubenville, 6-4, 260, sr.; Jack Gould, London, 6-0, 260, sr.; Hunter Tollison, Clear Fork, 6-2, 295, sr.; Javon Lyons, St. Clairsville, 6-3, 270, jr. Kicker— Cameron Shirkey, Bloom-Carroll, 5-8, 145, jr.

Defense

Linemen — Jalen Thornton, Cincinnati Indian Hill, 6-3, 245, sr.; Chris Fitzgerald, Youngstown East, 5-11, 270, jr.; Blake Kanorr, St. Marys Memorial, 6-4, 265, jr.; Joey Scaffidi, Marengo Highland, 6-5, 240, sr.; Jack DelGarbino, Girard, 6-2, 265, sr.; Calob Dalton, Carrollton, 6-4, 194, sr. Linebackers — Jacob Campbell, Gallipolis Gallia Academy, 5-11, 225, sr.; Eric Stillion, New Concord John Glenn, 5-10, 180, sr.; Hasan Black, Cincinnati Wyoming, 6-2, 230, sr.; Bricker Thiel, London, 6-0, 220, sr.; Izaiah Cunningham, Cincinnati Taft, 6-2, 210, sr.; Lukas Mosora, Hubbard, 5-8, 190, sr.; Cameron Rogers, Perry, 6-2, 215, sr. Backs — Sean Perry, St. Marys Memorial, 5-10, 180, sr.; Casey Scroggins, Huron, 5-11, 165, sr.; Jared Schaefer, Clear Fork, 6-2, 190, sr.; Jake Reid, Perry, 6-3, 175, sr.; Nick Woodyard, East Liverpool, 6-2, 165, sr. Punter — Brady Emerson, New Concord John Glenn, 5-9, 160, jr.

Second team

Offense

Quarterbacks — Justin McClelland, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 205, sr.; Cade Williams, Gnadenhutten Indian Valley, 6-2, 195, sr.; Drew Schiano, Perry, 5-10, 145, jr.; Luke Fennell, Northwest, 6-1, 180, sr. Running backs — Cory Kiner, St. Bernard Roger Bacon, 5-9, 205, so.; Connor McLaughlin, Newark Licking Valley, 6-0, 180, sr.; Brennen Spiess, London, 6-3, 203, sr.; Michael Williams, Conneaut, 6-0, 185, sr.; Payton Shoemaker, Waverly, 5-9, 155, sr. Receivers —Alex Angle, Firelands, 6-3, 175, so.; Nicholas Malito, Girard, 6-3, 170, jr. Linemen — Terrance Yeboah, Youngstown East, 6-2, 260, sr.; Kyle Jornigan, Youngstown Mooney, 6-5, 325, sr.; Chase Carpenter, Marengo Highland, 6-3, 190, sr.; Bryce Cooper, Perry, 6-0, 240, sr.; John Applebee, Conneaut, 6-1, 270, sr.; Mitch Seewer, St. Marys Memorial, 6-1, 230, sr. Kicker— Sampson Agostine, Perry, 6-0, 180, sr.

Defense

Linemen — Brennan Blain, Plain City Jonathan Alder, 6-2, 205, sr.; Thomas Myers, Clarksville Clinton-Massie, 6-6, 225, sr.; C.J. Fleming, Clearview, 6-0, 200, jr.; Kevin McLeeson, Lutheran West, 6-0, 180, sr.; O’Rell Williams, Buchtel, 5-10, 220, sr. Linebackers — Mitchell Miracle, Caledonia River Valley, 5-9, 180, sr.; Colin Kozlowski, Newark Licking Valley, 5-11, 195, sr.; Erik Lulla, Steubenville, 6-0, 185, sr.; Noah Klubnik, Orange, 5-7, 155, sr.; Zach Love, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 165, jr.; Eddie Fowler, St. Marys Memorial, 5-10, 170, sr. Backs — DeAnte Furry, Rocky River Lutheran West, 5-11, 170, sr.; Spencer Kane, Perry, 5-10, 170, sr.; Twon Hines, Dayton Northridge, 6-1, 190, sr.; JaQuan Odem, Hubbard, 5-8, 150, sr.; Josh Evans, Bloom-Carroll, 6-0, 175, jr. Punters —Adam Nemeth, Fairview, 6-1, 170, sr.; Turner Johnson, Salem, 5-11, 173, sr.

Third team

Offense

Quarterbacks — Joel Lambiotte, Proctorville Fairland, 6-2, 190, sr.; Blake Ruffner, Firelands, 6-2, 200, sr.; Davion Daniels, Hubbard, 6-1, 175, sr. Running backs — Tyler West, Cadiz Harrison Central, 5-11, 165, sr.; Jacob Shackleford, Keystone, 6-0, 180, jr.; Jamarcus Carroll, Chillicothe Unioto, 5-9, 200, jr.; Garret Proxmire, Plain City Jonathan Alder, 6-0, 180, jr.; Nate Place, Van Wert, 6-2, 185, sr.; Drew Engle, Clearview, 5-11, 190, sr.Receivers — Joseph Clifford, New Concord John Glenn, 6-0, 160, sr.; Dillon Steward, Washington C.H. Washington, 6-1, 170, sr. Linemen — Robbie Duncan, Bloom-Carroll, 6-4, 240, jr.; Matt Phillips, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 275, sr.; Reese Best, Hubbard, 6-1, 280, jr.; Zach Early, Perry, 6-5, 275, sr.; Henry Woofer, Chagrin Falls, 6-4, 285, sr.; Haeden Gump, Girard, 6-5, 250, jr. Kicker — Grayson Diener, Waverly, 6-2, 155, jr.

Defense

Linemen — Matthew Sullivan, Perry, 5-10, 185, jr.; Julian Colbert, Clearview, 6-0, 200, jr.; Andy Holmes, Caledonia River Valley, 6-1, 230, jr. Linebackers —Gavin Norris, Keystone, 5-10, 175, jr.; David Renfte, Clearview, 6-0, 200, sr.; Ian McClintock, Fairview, 6-0, 175, sr.; Jack Howey, Bellevue, 6-1, 195, jr.; Luke Fulton, Youngstown Mooney, 6-3, 225, sr.; Colton Weber, Northwest, 5-8, 180, jr. Backs — Kievaughn Sanks, Cincinnati Aiken, 5-8, 165, sr.; Ethan Hile, Newark Licking Valley, 6-0, 170, sr.; Adrian Brown, Struthers, 6-0, 160, jr.; Justin Heatherington, St. Clairsville, 6-1, 190, sr.; Carter Ballweg, St. Marys Memorial, 6-1, 175, sr.; Griffin Laake, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 190, sr.

Special mention (Gazette coverage area only)

Evan Reinhart, Field; Krys Riley-Richardson, Streetsboro; Andrew Sway, Streetsboro; Ben Lahoski, Peninsula Woodridge; Bradley Goodyear, Peninsula Woodridge; Dylan Naylor, Keystone

DIVISION V

Coach of the Year — Brian Fox, Elyria Catholic

Offensive Player of the Year — C.J. Charleston, Gilmour Academy

Defensive Player of the Year — Brady Blattner, Byesville Meadowbrook

First team

Offense

Quarterbacks — Davis Black, Byesville Meadowbrook, 6-5, 215, Sr.; Trent Salyers, Wheelersburg, 6-2, 175, Sr.; Jacob Plantz, Genoa, 6-3, 200, Sr. Running backs — Bryce Barasch, Johnstown-Monroe, 5-8, 160, Sr.; Talyn Parker, Portsmouth, 5-11, 188, Jr.; C.J. Charleston, Gilmour Academy, 5-11, 165, Sr.; Ethan Wright, Manchester, 6-1, 185, Sr.; Marquael Parks, Orrville, 5-8, 150, So.; Riley Huelskamp, Anna, 5-10, 175, Jr. Receivers — Dorrian Moultrie, Columbus Academy, 5-11, 175, Sr.; Austin Meier, Tontogany Otsego, 6-3, 179, Sr.; Cam Reynolds, Rossford, 6-4, 195, Sr.; Makya Matthews, Wheelersburg, 5-9, 175, Jr. Linemen — Brenden Dalton, Casstown Miami East, 5-11, 256, Sr.; Carter Miley, Marion Pleasant, 6-4, 285, Sr.; CJ Moore, Byesville Meadowbrook, 6-0, 193, Sr.; Jack Decker, Elyria Catholic, 6-3, 275, Sr.; CJ Johnson, Liberty Center, 6-1, 260, Sr.; Sam Hettich, Manchester, 6-4, 222, Sr. Kicker — Sam Massick, Columbus Academy, 5-9, 155, Jr.

Defense

Linemen — Brayden Stark, Marion Pleasant, 6-2, 225, Sr.; Colton Clark, Richwood North Union, 6-0, 285, Sr.; Griffin Davies, Elyria Catholic, 6-3, 250, Sr.; Damion Allison, Millbury Lake, 6-0, 255, Sr.; Shane Smith, Northwestern, 6-2, 230, Sr.; Max Evans, Middletown Madison, 6-2, 265, Sr. Linebackers — Kaden Davis, Johnstown-Monroe, 6-0, 205, Sr.; Evan Dahm, Wheelersburg, 6-2, 220, Sr.; Ethan Duncan, Ironton, 5-10, 215, Sr.; Brady Blattner, Byesville Meadowbrook, 5-10, 195, Sr.; Andrew Bench, Genoa, 6-5, 215, Sr.; Riley McCleary, Leavittsburg LaBrae, 5-11, 175, sr. Backs — Austin Tutt, Camden Preble Shawnee, 5-11, 175, Jr.; Boston Black, Byesville Meadowbrook, 5-10, 145, Jr.; Jack Griffin, Elyria Catholic, 5-9, 165, Jr.; DeAngelo Bell, Warrensville Heights, 6-1, 165, So.; Austin Like, Liberty Center, 5-11, 185, Sr.; Jason Suppan, Orrville, 6-2, 180, Sr. Punter — Asa Kempton, Elyria Catholic, 5-9, 195, Sr.

Second team

Offense

Quarterbacks — Caden Calhoun, Johnstown-Monroe, 5-8, 150, Sr.; Parker Sherry, East Palestine, 5-10, 190, Sr.; Cameron Engrish, Elyria Catholic, 6-1, 185, Sr.; Peyton Madison, Amanda-Clearcreek, 5-11, 170, Jr.; Brady Hess, Columbus Academy, 5-11, 170, So. Running Backs — Patrick Blubaugh, Marion Pleasant, 5-8, 170, Jr.; Cole Porter, Bellaire, 5-10, 170, Jr.; Leighton Banjoff, Elyria Catholic, 6-0, 195, Sr.; Isaac Pettway, Wickliffe, 5-10, 190, Sr.; Brier Marthey, Massillon Tuslaw, 5-8, 170, Jr. Receivers — Tanner Holden, Wheelersburg, 6-6, 180, Sr.; Charlie Henegar, Chippewa, 6-0, 165, Sr.; Charlie Cowart, Cincinnati Mariemont, 6-3, 220, Sr.; Da’Montay Everett, Cincinnati Purcell Marian, 6-5, 180, Sr. Linemen — Will Lewis, Johnstown-Monroe, 6-3, 255, Sr.; Baylen Haywood, Wheelersburg, 6-0, 210, Sr.; John Evin, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 237, Jr.; Armand DiPuccio, Gates Mills Gilmour Academy, 6-0, 185, Sr.; Christian Harrell, Chippewa, 6-3, 285, Sr.; Ron Stewart, Massillon Tuslaw, 6-1, 215, Sr. Kicker — Nathan Hawks, Springfield Greenon, 6-0, 170, So.

Defense

Linemen — Michael Cerer, Gilmour Academy, 6-5, 220, Sr.; Kasyn Schaffner, Archbold, 6-1, 180, Sr.; Anthony Czap, South Range, 5-10, 210, Jr.; Eric Geiser, Waynedale, 6-5, 205, Sr.; Alex Merwin, Triway, 5-9, 200, Jr.; Nathan Reichert, Lewistown Indian Lake, 6-4, 240, Jr.; Linebackers — Julian Herman, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-2, 195, Sr.; Trace Sechrest, Bellaire, 6-0, 205, Jr.; Jack Kosar, Gates Mills Gilmour Academy, 6-3, 215, Sr.; Stephen Ferguson III, Elyria Catholic, 5-9, 185, Sr.; Clay Schulte, Oak Harbor, 5-11, 170, Jr.; Bryce Lowery, Marion Pleasant, 6-1, 220, Sr.; Ben Summers, Orrville, 6-1, 220, Sr.; Bayley Clutters, Oak Hill, 5-7, 205, Sr. Backs — Wyatt Dillion, West Jefferson, 5-11, 176, Sr.; Jack Krebs, Gilmour Academy, 5-10, 155, Sr.; Austin Aiello, Columbus Ready, 5-10, 160, Sr. Punter — Anthony Padovano, Richwood North Union, 6-2, 185, Sr.

Third Team

Offense

Quarterbacks — Kent Wolford, Leavittsburg LaBrae, 6-1, 215, Sr.; Mitchell Downs, Tontogany Otsego, 5-11, 185, Sr.; Cameron Blair, Magnolia Sandy Valley, 6-1, 185, So.; Gabe Tingle, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 165, Fr. Running backs — Timmy Ferguson, Byesville Meadowbrook, 5-9, 185, Jr.; Trevor Moran, Richwood North Union, 6-0, 185, So.; Gabe Jones, West Jefferson, 5-11, 160, Jr.; Jack Foley, Columbus Academy, 5-7, 145, Jr.; Jaden Rayford, Pemberville Eastwood, 6-2, 195, Jr.; Justin Brown, Casstown Miami East, 5-11, 158, Sr. Receivers — Jayvion Williams, Warrensville Heights, 6-5, 180, Sr.; David Griffin, Elyria Catholic, 5-9, 175, Jr. Linemen — Dalyn McCree, Columbus Academy, 6-1, 215, Sr.; Deandre Pugh, Martins Ferry, 6-5, 310, Sr.; Branson Taylor, Elyria Catholic, 6-7, 290, Jr.; Kyle Oliver, Beachwood, 6-1, 240, Sr.; Dominic Perry, Columbiana Crestview, 6-2, 293, Sr.; MITCHELL YOUNG, SULLIVAN BLACK RIVER, 5-11, 230, SR. Kicker — Keith Claxon, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 175, sr.

Defense

Linemen — Jailen Breedlove, Lutheran East, 6-0, 210, Jr.; Doug Byrne, Wickliffe, 6-3, 190, Sr.; Cole Roob, Oak Harbor, 5-11, 270, Sr.; Jake Loar, Massillon Tuslaw, 6-2, 200, Sr.; Bryce Kelly, Magnolia Sandy Valley, 6-6, 215, sr.; Trevor Staggs, Portsmouth West, 6-2, 165, Sr. Linebackers — Jesse Connell, Amanda-Clearcreek, 6-4, 185, Jr.; Vincent Villella, Casstown Miami East, 5-8, 171, Sr.; Bryce McAfoose, Richmond Edison, 5-11, 165, Sr.; Drake Dobson, Martins Ferry, 6-0, 200, Sr.; Dawann Gray, Beachwood, 5-10, 190, Jr.; Clayton Takacs, Orwell Grand Valley, 5-11, 185, Sr.; Chase Fortkamp, Wickliffe, 6-2, 195, So. Backs — Ivan Percy, Lutheran East, 5-10, 185, Sr.

Editor’s note: Complete special mention lists can be found at OHSAA.org.



Click to view comments
Advertisement
Advertisement
To Top

Fetching stories…