Thursday, May 23, 2019 Medina 81°
Advertisement

High School Track & Field

Final PAC title eludes Buckeye, which loses to Brookside by one point

  • PAC-championships-6-jpg

    Liz Santiago. left, of Oberlin, takes first past Buckeye's Lexi Kondrich at the girls 100 meter dash at the PAC Championships May 9.

    STEVE MANHEIM / GAZETTE

  • PAC-championships-1-jpg

    Buckeye's Peyton Franks throws the shot put at the PAC championships at Firelands May 9.

    STEVE MANHEIM / GAZETTE

  • PAC-championships-5-jpg

    Nathan Skalsky of Buckeye runs in the boys 110 meter hurdles at the PAC championships at Firelands May 9.

    STEVE MANHEIM / GAZETTE

  • PAC-championships-10-jpg

    Sarah Kozik of Black River runs in the girls 1600 meter race at the PAC Championships at Firelands May 9.

    STEVE MANHEIM / GAZETTE

Advertisement

HENRIETTA TWP. — The Buckeye girls track team did everything it could to claim the Patriot Athletic Conference Championships in its final year in the league, but the Bucks came up one point short. 

The 4x400-meter relay of seniors Brooke Franz and Maddie Roschival and sophomores Natalie Huber and Morgan Sejka won in a time of 4:20.36 and thought it might have been enough to get the team win in the last event.

However, Brookside’s fourth-place finish give it 109-108 edge at Firelands High, one year after the Bucks defeated the Cardinals 123-122. 

“We all had (personal records) in that race. We just pushed it and gave it everything we had,” Roschival said. “This is the week we’ve been working all year for, and I was able to PR in every event, so that means a lot to me.”

Franz, Sejka and Roschival also were part of the 4x8 that won Tuesday. 

Franz, who also finished third in the 800, wasn’t scheduled to run in the 4x4 but was a late replacement for the injured Sydney Bell. 

“We’re Division I this year and we’re pretty small. We’re like the runt of the D-I group, so this week was really important to us and what we were focused on,” Franz said. “We have a very supportive, tight-knit group here, and to see everyone cheering us on as we were coming down the stretch was just incredible.” 

Buckeye’s effort also was aided by junior Madisyn Meers taking the pole vault on the first day.   

Black River’s girls tied for eighth with 27 points. 

Buckeye senior Nathan Skalsky brought home first-place finishes in the 100 (16.16) and 300 hurdles (40.86) on the boys’ side. 

“I was pretty tired from other races at the end of the 300, but I heard my teammates screaming for me, so I was able to pick up the pace. I just gave it my all because I knew this was the last PAC Tournament,” Skalsky said. “It feels pretty great right now. I expected to do well today. I knew I could do it. I just have to keep practicing to get ready for districts.” 

The Bucks’ only other wins came Tuesday when Anthony Watkins edged Keystone’s Jacob Shackelford by a quarter-inch in the long jump and Logan Steppenbacker took the pole vault.

Firelands took the title with 106 points. Buckeye was fourth with 93, while Black River finished 11th. 

Contact Todd Shapiro at (440) 329-7135 or sports@medina-gazette.com.

Results

HENRIETTA TWP. — Results from the Patriot Athletic Conference Championships (winner in each event listed, along with county placers):

Boys

Team standings: 1. Firelands 106, 2. Keystone 101, 3. Brookside 97, 4. Buckeye 93, 5. Fairview 68, 6t. Oberlin 53, Clearview 53, 8. Columbia 34, 9. Lutheran West 30, 10. Wellington 19, 11. Black River 5, 12. Brooklyn 4

Individual results

100: 1. Jacob Shackelford (K) 11.73, 2. Luke Sword (Clear) 11.77, 3. Ian Washington (O) 11.88, 4. Azare Hairston (O) 11.96. 200: 1. Azare Hairston (O) 23.43, 2. Luke Sword (LW) 23.59, 3. Ian Washington (O) 23.89, 4. Gabriel Ortiz (LW) 23.90. 400: 1. Marty Rehor (Fair) 51.11, 2. Blake Ruffner (Fire) 51.84, 3. Jacob Cole (Brooks) 52.04, 4. Alex Angle (Fire) 52.07. 800: 1. Jacob Farley (Fire) 2:01.63, 2. Bailey Coleman (Col) 2:01.92, 3. Joel Pospisil (Brooks) 2:05.33, 4. Christian Cornwell (Fire) 2:06.49. 1,600: 1. Stephen Faltay (K) 4:38.95, 2. Joel Pospisl (Brooks) 4:39.89, 3. Nolan Krumhansl (Fair) 4:40.19, 4. Jacob Farley (Fire) 4:46.05. 3,200: 1. Ben Osborne (Fair) 10:36.00, 2. Jared Swartz (Col) 10:39.70, 3. Mason Kabat (Buc) 10:55.00, 4. Jacob Ritter (Clear) 10:59.00. 110 hurdles: 1. Nathan Skalsky (Buc) 16.16, 2. Vinny Tyrone (K) 16.60, 3. Donald Crawford (Fire) 17.57, 4. Isaac Manning (K) 17.66. 300 hurdles: 1. Nathan Skalsky (Buc) 40.86, 2. Vinny Tyrone (K) 42.81, Ashton Waite (K) 42.82, 4. Beau Grude (Fire) 43.45. 4x100: 1. Keystone 44.30, 2. Brookside 45.41, 3. Oberlin 45.41, 4. Buckeye 45.61. 4x200: 1, Brookside 1:33.02, 2. Firelands 1:33.06, 3. Keystone 1:34.18, 4. Oberlin 1:35.23. 4x400: 1. Firelands 3:22.64, 2. Fairview 3:34.58, 3. Brookside 3:35.88, 4. Columbia 3:39.95. High jump: 1. Blake Ruffner (Fire) 6-2, 2. Jacob Cole (Brooks) 6-0, 3. Jordon Reed (Clear) 6-0, 4. Ashton Waite (K) 5-10. Shot put: 1. Brandon Moore (Clear) 48-1ᄐ, 2. Michael Casella (W) 46-1ᄑ, 3. Stacey Littlejohn (Clear) 45-9ᄑ, 4. Malachi Sheffield (Brooks) 45-0ᄒ

Girls

Team standings: 1. Brookside 109, 2. Buckeye 108, 3. Lutheran West 79.5, 4. Firelands 78, 5. Oberlin 74, 6. Keystone 53, 7. Fairview 52, 8t. Wellington 27, Black River 27, 10. Columbia 22, 11. Brooklyn 17.5, 12. Clearview 12.

Individual results

100: 1. Liz Santiago (O) 13.51, 2. Ryley Steggall (O) 13.83, 3. Brandy Kravochuck (Buc) 13.87, 4. Morgan Young (BR) 13.90. 200: 1. Liz Santiago (O) 27.38, 2. Brandy Kravochuck (Buc) 27.86, 3. Jenna Rothman (Brooks) 28.28, 4. Lexi Kondrich (Buc) 28.57. 400: 1. Zamarihay Razor (K) 1:02.98, 2. Cassandra Armstrong (BR) 1:03.51, 3. Leah Bratton (O) 1:03.64, 4. Samarra Gaddy (Clear) 1:03.67. 800: 1. Kristin Groppe (LW) 2:20.26, 2. Paris Mather (LW) 2:26.26, 3. Brooke Franz (Buc) 2:30.23, 4. Morgan Sejka (Buc) 2:33.37. 1,600: 1. Kristin Groppe (LW) 5:21.35, 2. Madeleine Finton (Col) 5:35.60, 3. Maddie Roschival (Buc) 5:35.69, 4. Alessandra Davis (Fire) 5:35.72. 3,200: 1. Alicia Fike (Brooks) 12:20.61, 2, Madeleine Finton (Col) 12:22.23, 3. Alessandra Davis (Fire) 12:27.58, 4. Brooke Franz (Buc) 13:00.47. 100 hurdles: 1. Peyton Phillips (Fire) 16.80, 2. Allie Starner (W) 17.10, 3. Jordyn Shawver (Brooks) 17.53, 4. Julie Cook (Fair) 17.66. 300 hurdles: 1. Peyton Phillips (Fire) 49.04, 2. Jessica Gower (Brooks) 50.69, 3. Allie Starner (W) 51.82, 4. Anna Fritz (O) 52.94. 4x100: 1. Oberlin 52.61, 2. Buckeye 53.38, 3. Brookside 54.29, 4. Wellington 54.77. 4x200: 1. Oberlin 1:50.23, 2. Buckeye 1:51.87, 3. Brookside 1:55.78, 4. Keystone 1:56.51. 4x400: 1. Buckeye (Brooke Franz, Maddie Roschival, Natalie Huber, Morgan Sejka) 4:20.36, 2. Lutheran West 4:21.28, 3. Firelands 4:31.15, 4. Brookside 4:31.95. Long jump: 1. Jaden Walz (Brook) 17-0ᄑ, 2. Heaven Vanzant (Brooks) 15-4ᄑ, 3. Jenna Manning (K) 15-3ᄑ, 4. Olivia Zappe (Fair) 14-10ᄑ. Discus: 1. Taylor Stefan (K) 119-11, 2. Emma Bernardini (LW) 119-08, 3. Lauren Sheehan (Brooks) 117-02, 4. Ellexis Tracy (Brooks) 112-10.

Click to view comments
Advertisement
Advertisement
To Top

Fetching stories…