Wednesday, October 18, 2017 Medina 39°
Advertisement
Advertisement

Medina County Fair 2010

2010 Medina County Fair results

Advertisement

Dairy

Jersey - Bull calf

– Rodney Knapp

Jersey - Champion Bull

– Rodney Knapp

Jersey - Spring Heifer Calf

– Rodney Knapp

– Rodney Knapp

Jersey - Winter Heifer Calf

– Richman Farms

– Rodney Knapp

– Rodney Knapp

Jersey - Fall Heifer Calf

– Bekah Martin

Jersey - Fall Yearling Heifer

– Rodney Knapp

Jersey - Sr. Female Jr. Champion Female

– Richman Farms

Jersey - Sr. Female Reserve Jr. Champion Female

– Rodney Knapp

Jersey - Sr. Female Jr. 2-year-old cow

– Rodney Knapp

– Ann-Marie Stiver

Jersey - Sr. Female Sr. 2-year-old cow

– Rodney Knapp

– Rodney Knapp

– Caleb Stiver

Jersey - Sr. Female 3-year-old cow

– Richman Farms

– Rodney Knapp

Jersey - Sr. Female Aged cow

– Rodney Knapp

Jersey - Sr. Female Dry cow

– Rodney Knapp

Jersey - Sr. Female Champion

– Richman Farms

Jersey - Reserve Sr. Champ Female

– Rodney Knapp

Jersey - Grand Champ Female

– Richman Farms

Jersey - Reserve Grand Champ Female

– Rodney Knapp

Jersey - Produce of Dam

– Rodney Knapp

– Rodney Knapp

Jersey - Sr. Best Three Females

– Rodney Knapp

Jersey - Dam & Daughter

– Rodney Knapp

– Rodney Knapp

Jersey - Jr. Best 3 Females

– Rodney Knapp

Guernsey - Jr. Female Spring Heifer Calf

– Jim Fox

Guernsey - Jr. Female Spring Yearling Heifer

– Jim Fox

Guernsey - Jr. Female-Winter Yearling Heifer

– Jim Fox

Guernsey - Jr. Female- Fall Yearling Heifer

– Jim Fox

– Jim Fox

Guernsey - Jr. Female-Jr. Champ

– Jim Fox

Guernsey - Jr. Female-Reserve Jr. Champ

– Jim Fox

Guernsey - Sr. Female-Jr. 2-year-old cow

– Jim Fox

Guernsey - Sr. Female-4-year-old cow

– Jim Fox

Guernsey - Sr. Female-Dry cow

– Jim Fox

Guernsey - Sr. Female Champ

– Jim Fox

Guernsey - Grand Champ Female

– Jim Fox

Guernsey - Reserve Grand Champ Female

– Jim Fox

Guernsey - Sr. Best 3 Females

– Jim Fox

Guernsey - Jr. Best 3 Females

– Jim Fox

Brown Swiss - Jr. Female-Spring Yearling Heifer

– Dan Bock

– Dan Bock

Brown Swiss - Jr. Female- Fall Yearling Heifer

– Rodney Knapp

Brown Swiss - Jr. Female-Jr. Champ

– Rodney Knapp

Brown Swiss - Jr. Female-Reserve Jr. Champ

– Dan Bock

Brown Swiss - Sr. Female-aged cow

– Richman Farms

Brown Swiss - Reserve Grand Champ Female

– Rodney Knapp

Holstein - Bull - Yearling Bull

– Gunkelman Farms

Holstein - Champion Bull

– Gunkelman Farms

Holstein - Jr. Female- Spring Heifer Calf

– Richman Farms

– Linda Beardsley

– Linda Beardsley

– Kyle Long

– Gunkelman Farms

Holstein - Jr. Female - Winter Heifer Calf

– Richman Farms

– Linda Beardsley

– Gunkelman Farms

– Kyle Long

Holstein - Jr. Female -Fall Heifer Calf

– Richman Farms

– Linda Beardsley

– Linda Beardsley

– Gunkelman Farms

Holstein - Jr. Female-Spring Yearling Heifer

– Gunkelman Farms

Holstein - Jr. Female-Winter Yearling Heifer

– Linda Beardsley

– Kyle Long

Holstein - Jr. Female-Fall Yearling Heifer

– Linda Beardsley

– Katie A Klinect

Holstein - Jr. Female-Jr. Champ

– Richman Farms

Holstein - Jr. Female-Reserve Jr. Champ

– Richman Farms

Holstein - Sr. Female-Jr. 2-year-old cow

– Richman Farms

– Gunkelman Farms

Holstein - Sr. Female-4-year-old cow

– Richman Farms

Holstein - Sr. Female-5-year-old cow

– Linda Beardsley

Holstein - Grand Champ Female

– Richman Farms

Holstein - Reserve Grand Champ Female

– Richman Farms

Holstein - Dam & Daughter

– Gunkelman Farms

Ayearshire - Jr. Female - Winter Heifer Calf

– Jim Fox

Ayearshire - Jr. Female -Fall Heifer Calf

– Jim Fox

Ayearshire - Jr. Female-Spring Yearling Heifer

– Jim Fox

Ayearshire - Jr. Female-Winter Yearling Heifer

– Jim Fox

Ayearshire - Jr. Female- Fall Yearling Heifer

– Jim Fox

Ayearshire - Jr. Female-Jr. Champ

– Jim Fox

Ayearshire - Jr. Female-Reserve Jr. Champ

– Jim Fox

Ayearshire - Sr. Female-Dry cow

– Jim Fox

Ayearshire - Grand Champ Female

– Jim Fox

Ayearshire - Reserve Grand Champ Female

– Jim Fox

Ayearshire - Jr. Best 3 Females

– Jim Fox

Milking Shorthorns - Spring Heifer Calf

– Jim Fox

Milking Shorthorns - Summer Yearling Heifer

– Jim Fox

Milking Shorthorns - Summer Yearling Heifer

– Jim Fox

Milking Shorthorns - Junior Champion

– Jim Fox

Milking Shorthorns - Reserve Jr. Champion Female

– Jim Fox

Milking Shorthorns - Dry Cow Three Years Over

– Jim Fox

Milking Shorthorns - Sr. Champion Female

– Jim Fox

Milking Shorthorns - Grand Champ Female

– Jim Fox

Milking Shorthorns - Reserve Grand Champ Female

– Jim Fox

Milking Shorthorns - Dam and Daughter

– Jim Fox

Milking Shorthorns - Junior Best Three Females

Jim Fox

Beef

Hereford - Jr. Bull Calf

– Handrosh Farms

Hereford - Champion Bull Calf

– Handrosh Farms

Hereford - Jr. Yearling Bull

– TLR Hereford

Hereford - Jr. Champion Bull

– TLR Hereford

Hereford - Grand Champion Bull

– TLR Hereford

Hereford - Reserve Grand Champion

– Handrosh Farms

Hereford - Jr. Heifer Calf

– TLR Hereford

– Handrosh Farms

Hereford - Sr. Heifer Calf

– TLR Hereford

Hereford - Champion Heifer Calf

– TLR Hereford

Hereford - Reserve Champion Heifer Calf

– TLR Hereford

Hereford - Jr. Yearling Heifer

– TLR Hereford

– TLR Hereford

– Handrosh Farms

Hereford - Jr. Champion Heifer

– TLR Hereford

Hereford - Reserve Champion Heifer Calf

– TLR Hereford

Hereford - Female 2 years and older

– Handrosh Farms

Hereford - Champion Sr. Female

– Handrosh Farms

Hereford - Grand Champ Female

– TLR Hereford

Hereford - Reserve Grand Champ Female

– TLR Hereford

Hereford - Cow and Calf

– Handrosh Farms

Hereford - Pair of Calves

– Handrosh Farms

Hereford - Pair of Yearlings

– TLR Hereford

Hereford - Pair of Females

– TLR Hereford

– TLR Hereford

– Handrosh Farms

Hereford - Supreme Champ Bull & Female

– TLR Hereford

Limousin - Jr. Bull Calf

– Lee Vogel

– Lee Vogel

– Rod Vogel

Limousin - Sr. Bull Calf

– Rod Vogel

– Rod Vogel

– Amanda Duplaga

Limousin - Champion Bull Calf

– Rod Vogel

Limousin - Reserve Champion Bull Calf

– Rod Vogel

Limousin - Jr. Yearling Bull

– Rod Vogel

– Rod Vogel

Limousin - Jr. Champion Bull

– Rod Vogel

Limousin - Reserve Jr. Champion Bull

– Rod Vogel

Limousin - Bull 2 years and older

– Jessica Duplaga

Limousin - Sr. Champion Bull

– Jessica Duplaga

Limousin - Grand Champion Bull

– Rod Vogel

Limousin - Reserve Grand Champion Bull

– Jessica Duplaga

Limousin - Pair of Bulls

– Lee Vogel

– Rod Vogel

– Rod Vogel

Limousin - Jr. Heifer Calf

– Lee Vogel

– Lee Vogel

– Jessica Duplaga

– Rod Vogel

– Duplaga Limousin Farms

Limousin - Sr. Heifer Calf

– Rod Vogel

Limousin - Champion Heifer Calf

– Lee Vogel

Limousin - Reserve Champion Heifer Calf

– Lee Vogel

Limousin - Jr. Yearling Heifer

– Lee Vogel

– Lee Vogel

– Rod Vogel

– Rod Vogel

– Amanda Duplaga

– Jessica Duplaga

Limousin - Sr. Yearling Heifer

– Lee Vogel

– Rod Vogel

– Lee Vogel

– Amanda Duplaga

Limousin - Jr. Champion Heifer

– Lee Vogel

Limousin - Reserve Champion Jr. Heifer

– Lee Vogel

Limousin - Female 2years & older

– Jessica Duplaga

– Rod Vogel

– Rod Vogel

– Lee Vogel

– Duplaga Limousin Farms

Limousin - Champion Sr. Female

– Jessica Duplaga

Limousin - Reserve Champ Sr. Female

– Rod Vogel

Limousin - Grand Champ Female

– Lee Vogel

Limousin - Reserve Grand Champ Female

– Lee Vogel

Limousin - Cow & Calf

– Jessica Duplaga

– Lee Vogel

– Rod Vogel

– Rod Vogel

– Duplaga Limousin Farms

Limousin - Pair of Calves

– Lee Vogel

– Lee Vogel

– Rod Vogel

– Rod Vogel

Limousin - Pair of Yearlings

– Rod Vogel

– Rod Vogel

Limousin - Pair of Females

– Lee Vogel

– Lee Vogel

– Rod Vogel

– Rod Vogel

– Amanda Duplaga

– Jessica Duplaga

Limousin - Supreme Champion Bull & Female

– Rod Vogel

Simmental - Jr. Bull Calf

– Mrs. Henslee

– Mrs. Henslee

– Triple J Farm

– Handrosh Farms

Simmental - Sr. Bull Calf

– Handrosh Farms

Simmental - Champion Bull Calf

– Mrs. Henslee

Simmental - Reserve Champion Bull Calf

– Handrosh Farms

Simmental - Bull 2 years and older

– Triple J Farm

Simmental - Sr. Champion Bull

– Triple J Farm

Simmental - Grand Champion Bull

– Mrs. Henslee

Simmental - Reserve Grand Champion Bull

– Triple J Farm

Simmental - Pair of Bulls

– Mrs. Henslee

– Triple J Farm

– Handrosh Farms

Simmental - Jr. Heifer Calf

– Mrs. Henslee

– Handrosh Farms

– Triple J Farm

Simmental - Sr. Heifer Calf

– Handrosh Farms

– Handrosh Farms

Simmental - Champion Heifer Calf

– Mrs. Henslee

Simmental - Reserve Champion Heifer Calf

– Handrosh Farms

Simmental - Jr. Yearling Heifer

– Mrs. Henslee

– Mrs. Henslee

– Triple J Farm

Simmental - Jr. Champion Heifer

– Mrs. Henslee

Simmental - Reserve Champion Jr. Heifer

– Mrs. Henslee

Simmental - Female 2 years and older

– Handrosh Farms

– Triple J Farm

– Triple J Farm

Simmental - Champion Sr. Female

– Handrosh Farms

Simmental - Reserve Champ Sr. Female

– Triple J Farm

Simmental - Grand Champ Female

– Mrs. Henslee

Simmental - Reserve Grand Champ Female

– Mrs. Henslee

Simmental - Cow & Calf

– Triple J Farm

– Handrosh Farms

– Triple J Farm

Simmental - Pair of Calves

– Mrs. Henslee

– Handrosh Farms

– Triple J Farm

– Handrosh Farms

Simmental - Pair of Females

– Mrs. Henslee

– Handrosh Farms

– Triple J Farm

Simmental - Supreme Champ Bull & Female

– Mrs. Henslee

Commercial - First Show - Jr. Bull Calf

– Kyle Piscione

– Nathen Lemon

Commercial - First Show - Champion Bull Calf

– Kyle Piscione

Commercial - First Show - Reserve Champion Bull Calf

– Nathen Lemon

Commercial - First Show - Grand Champion Bull

– Kyle Piscione

Commercial - First Show - Reserve Grand Champion Bull

– Nathen Lemon

Commercial - First Show - Jr. Heifer Calf

– Frank Rain Jr.

– Landon Holopeter

– Jake Rininger

– Nick Phillips

Commercial - First Show - Sr. Heifer Calf

– Cory Frank

Commercial - First Show - Champion Heifer Calf

– Frank Rain Jr.

Commercial - First Show - Reserve Champion Heifer Calf

– Cory Frank

Commercial - First Show - Jr. Yearling Heifer

– Brandy Meers

Commercial - First Show - Sr. Yearling Heifer

– Eleanor Siedel

Commercial - First Show - Grand Champ Female

– Frank Rain Jr.

Commercial - First Show - Reserve Grand Champ Female

– Cory Frank

Short Horns - Jr. Bull Calf

– Dale Valentine

Short Horns - Champion Bull Calf

– Dale Valentine

Short Horns - Grand Champion Bull

– Dale Valentine

Short Horns - Jr. Heifer Calf

– Bakers Acre Farm

– Dale Valentine

Short Horns - Champion Heifer Calf

– Bakers Acre Farm

Short Horns - Reserve Champion Heifer Calf

– Dale Valentine

Short Horns - Jr. Yearling Heifer

– Brooke Stewart

– Bakers Acre Farm

– Bakers Acre Farm

– Eleanor Siedel

– Tom Siedel

Short Horns - Jr. Champion Heifer

– Brooke Stewart

Short Horns - Reserve Champion Jr. Heifer

– Bakers Acre Farm

Short Horns - Female 2years & older

– Dale Valentine

Short Horns - Champion Sr. Female

– Dale Valentine

Short Horns - Grand Champ Female

– Brooke Stewart

Short Horns - Reserve Grand Champ Female

– Bakers Acre Farm

Short Horns - Cow & Calf

– Dale Valentine

Short Horns - Pair of Calves

– Dale Valentine

Short Horns - Pair of Females

– Bakers Acre Farm

Short Horns - Supreme Champ Bull & Female

– Brooke Stewart

Maine Anjou - Jr. Heifer Calf

– Jake Rininger

– Jake Rininger

Maine Anjou - Champion Heifer Calf

– Jake Rininger

Maine Anjou - Reserve Champion Heifer Calf

– Jake Rininger

Maine Anjou - Jr. Yearling Heifer

– Stonybrook Farms

– Stonybrook Farms

– Handrosh Farms

Maine Anjou - Jr. Champion Heifer

– Stonybrook Farms

Maine Anjou - Reserve Champion Jr. Heifer

– Stonybrook Farms

Maine Anjou - Grand Champ Female

– Stonybrook Farms

Maine Anjou - Reserve Grand Champ Female

– Stonybrook Farms

Maine Anjou - Pair of Females

– Stonybrook Farms

– Jake Rininger

Commercial - Second Show - Jr. Bull Calf

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Champion Bull Calf

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Jr. Yearling Bull

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Jr. Champion Bull

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Grand Champion Bull

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Reserve Grand Champion Bull

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Pair of Bulls

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Jr. Heifer Calf

– Cory Frank

– Cory Frank

– Windridge Farms

– Windridge Farms

Commercial - Second Show - Sr. Heifer Calf

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Champion Heifer Calf

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Reserve Champion Heifer Calf

– Cory Frank

Commercial - Second Show - Jr. Champion Heifer

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Reserve Champion Jr. Heifer

– Drake Honigman

Commercial - Second Show - Female 2years & older

– Cory Frank

– Cory Frank

– Packard Show Cattle

– Windridge Farms

– Windridge Farms

Commercial - Second Show - Champion Sr. Female

– Cory Frank

Commercial - Second Show - Reserve Champ Sr. Female

– Cory Frank

Commercial - Second Show - Grand Champ Female

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Reserve Grand Champ Female

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Cow & Calf

– Cory Frank

– Cory Frank

– Packard Show Cattle

– Windridge Farms

– Windridge Farms

Commercial - Second Show - Pair of Calves

– Cory Frank

Commercial - Second Show - Pair of Yearlings

– Packard Show Cattle

Commercial - Second Show - Pair of Females

– Packard Show Cattle

– Cory Frank

– Windridge Farms

– Windridge Farms

Steer Show - Steer Show

– Brad Terry

– Kyle Piscione

– Brooke Stewart

– Nathan Gray

– Emily Klotzsche

– Packard Show Cattle

Draft Horse, Pony

Draft Horse Halter - Belgian Mare 2 & 3

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Champion Belgian Mare

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Belgian Gelding 4 & Over

– Mindy Ternes

– Mindy Ternes

– Susan Harizal

– Nicole Caruso

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Champion Belgian Gelding

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Res. Champ Belgian Gelding

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Grand Champion Belgian

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Res. Grand Champion Belgian

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Belgian Matched Pair

– Mindy Ternes

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Belgian Best 3 Head

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Percheron Mare 4 & Over

– Bit O' Luck Farm

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Champion Percheron Mare

– Bit O' Luck Farm

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Percheron Gelding 4 & Over

– Bit O' Luck Farm

– Bit O' Luck Farm

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Champion Percheron Gelding

– Bit O' Luck Farm

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Res. Champ Percheron Gelding

– Bit O' Luck Farm

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Grand Champion Percheron

– Bit O' Luck Farm

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Reserve Grand Champ Percheron

– Bit O' Luck Farm

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Percheron Matched Pair

– Bit O' Luck Farm

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Percheron Best 3 Head

– Bit O' Luck Farm

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Cl, Sh. & OD Mare 4 & over

– Christ Pompos

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Champion Cl, Sh, OD Mare

– Christ Pompos

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - CL, SH, OD Gelding 4 & Over

– Christ Pompos

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Champion Gelding Cl, Sh, OD

– Christ Pompos

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Res, Champ Cly, Sh, OD Gelding

– Christ Pompos

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Cl, Sh, OD Matched Pair

– Christ Pompos

Draft Horse, Pony - Draft Horse Halter - Supreme Champion Draft Horse

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Showmanship - Youth Showmanship 12-18 years

– Emily Hummel

Draft Horse, Pony - Showmanship - Adult Showmanship, 19 & over

– Mindy Ternes

– Bit O' Luck Farm

– Mindy Ternes

– Bit O' Luck Farm

– Christ Pompos

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Draft Pony Mare & Current Foal

– John Leedom

– John Leedom

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Draft Pony Foal-current year

– John Leedom

– John Leedom

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Draft Pony Mare Yearling

– John Leedom

– John Leedom

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Draft Pony Mare 2 &3

– John Leedom

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Draft Pony Mare, 4 & over

– Mindy Ternes

– John Leedom

– John Leedom

– Jaclyn Krymowski

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Champion Draft Pony Mare

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Res Champion Draft Pony Mare

– John Leedom

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Draft Pony Gelding 3 & under

– John Leedom

– John Leedom

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Draft Pony Gelding 4 & over

– Mindy Ternes

– Mindy Ternes

– John Leedom

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Champion Draft Pony Gelding

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Res Champ Draft Pony Gelding

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Grand Champion Draft Pony

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Reserve Grand Champ Draft Pony

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Draft Pony Matched Pair

– John Leedom

– Mindy Ternes

– John Leedom

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Draft Pony Best 3 Head

– Mindy Ternes

– John Leedom

– John Leedom

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Reg.Haf Mare, 4 & over

– Susan Harizal

– Emily Hummel

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Champion Reg. Haflinger Mare

– Susan Harizal

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Res Champion Reg. Haf Mare

– Emily Hummel

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Reg. Haf. Gelding 4 & Over

– Susan Harizal

– Ron Pjeifer

– Mindy Ternes

– Mindy Ternes

– Susan Harizal

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Champion Reg. Haf Gelding

– Susan Harizal

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - ResGrand Champ Reg.Haf Gelding

– Ron Pjeifer

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Grand Champ Reg. Haflinger

– Susan Harizal

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Reserve Grand Champ Reg. Haf

– Susan Harizal

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Reg. Haflinger Matched Pair

– Susan Harizal

– Mindy Ternes

– Ron Pjeifer

– Mindy Ternes

– Susan Harizal

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Reg. Haflinger Best 3 Head

– Ron Pjeifer

– Mindy Ternes

– Susan Harizal

Draft Horse, Pony - Draft Ponies Halter-56" &Under - Supreme Champ Draft Pony/Haf

– Mindy Ternes

Draft Horse, Pony - Stalled Horse & Pony Hitch Sho - Team Pony Hitch (farm)

– Mindy Ternes

Sheep

Cheviot - Yearling Ram

– David Clouser

– David Clouser

Cheviot - Ram Lamb

– David Clouser

– Barb Szentpetery

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Cheviot - 2 Ram Lambs (pr)

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Cheviot - Yearling Ewe

– David Clouser

– Barb Szentpetery

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Cheviot - 2 Yearling Ewes (pr)

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Cheviot - Ewe Lamb

– David Clouser

– David Clouser

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Cheviot - 2 Ewe Lambs (pr)

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Cheviot - Breeders Young Flock-

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Cheviot - Flock

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Cheviot - Champion Ram

– David Clouser

Cheviot - Reserve Champion

– David Clouser

Cheviot - Champion Ewe

– David Clouser

Cheviot - Reserve Champion Ewe

– Barb Szentpetery

Columbia - Ram Lamb

– David Clouser

– Candy Lutz

– David Clouser

Columbia - 2 Ram Lambs (pr)

– David Clouser

Columbia - Yearling Ewe

– David Clouser

– David Clouser

Columbia - 2 Yearling Ewes (pr)

– David Clouser

Columbia - Ewe Lamb

– David Clouser

– David Clouser

Columbia - 2 Ewe Lambs (pr)

– David Clouser

Columbia - Breeders Young Flock

– David Clouser

Columbia - Flock

– David Clouser

Columbia - Champion Ram

– David Clouser

Columbia - Reserve Champion

– Candy Lutz

Columbia - Champion Ewe

– David Clouser

Columbia - Reserve Champion Ewe

– David Clouser

Corriedale - Yearling Ram

– David Clouser

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Corriedale - Ram Lamb

– David Clouser

– David Clouser

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Corriedale - 2 Ram Lambs (pr)

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Corriedale - Yearling Ewe

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

– David Clouser

– David Clouser

Corriedale - 2 Yearling Ewes (pr)

– Barb Szentpetery

– David Clouser

Corriedale - Ewe Lamb

– David Clouser

– David Clouser

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

– Alison Ungar

Corriedale - 2 Ewe Lambs (pr)

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Corriedale - Breeders Young Flock

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Corriedale - Flock

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Corriedale - Champion Ram

– David Clouser

Corriedale - Reserve Champion

– David Clouser

Corriedale - Champion Ewe

– David Clouser

Corriedale - Reserve Champion Ewe

– David Clouser

Dorset - Yearling Ram

– Barb Szentpetery

Dorset - Ram Lamb

– Russ Johnson

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Dorset - 2 Ram Lambs (pr)

– Barb Szentpetery

Dorset - Yearling Ewe

– Russ Johnson

– Russ Johnson

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Dorset - 2 Yearling Ewes (pr)

– Russ Johnson

– Barb Szentpetery

Dorset - Ewe Lamb

– Barb Szentpetery

– Russ Johnson

– Russ Johnson

– Barb Szentpetery

Dorset - 2 Ewe Lambs (pr)

– Barb Szentpetery

– Russ Johnson

Dorset - Breeders Young Flock

– Barb Szentpetery

– Russ Johnson

Dorset - Flock

– Barb Szentpetery

– Russ Johnson

Dorset - Champion Ram

– Barb Szentpetery

Dorset - Reserve Champion

– Russ Johnson

Dorset - Champion Ewe

– Barb Szentpetery

Dorset - Reserve Champion Ewe

– Russ Johnson

Hampshire - Yearling Ram

– R.E. Franks & Family

– Barb Szentpetery

Hampshire - Ram Lamb

– David Clouser

– David Clouser

– Russ Johnson

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

– R.E. Franks & Family

– R.E. Franks & Family

Hampshire - 2 Ram Lambs (pr)

– David Clouser

– Barb Szentpetery

– R.E. Franks & Family

Hampshire - Yearling Ewe

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

– Russ Johnson

– Russ Johnson

– R.E. Franks & Family

– R.E. Franks & Family

Hampshire - 2 Yearling Ewes (pr)

– Barb Szentpetery

– Russ Johnson

– R.E. Franks & Family

Hampshire - Ewe Lamb

– Russ Johnson

– Russ Johnson

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

– R.E. Franks & Family

– R.E. Franks & Family

Hampshire - 2 Ewe Lambs (pr)

– Russ Johnson

– Barb Szentpetery

– R.E. Franks & Family

Hampshire - Breeders Young Flock

– Barb Szentpetery

– Russ Johnson

– R.E. Franks & Family

Hampshire - Flock

– Barb Szentpetery

– Russ Johnson

– R.E. Franks & Family

Hampshire - Champion Ram

– David Clouser

Hampshire - Reserve Champion

– R.E. Franks & Family

Hampshire - Champion Ewe

– Russ Johnson

Hampshire - Reserve Champion Ewe

– Barb Szentpetery

Merino - Yearling Ram

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Merino - Ram Lamb

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

– Alison Ungar

– Alison Ungar

Merino - 2 Ram Lambs (pr)

– Barb Szentpetery

– Alison Ungar

Merino - Yearling Ewe

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

– Alison Ungar

– Alison Ungar

Merino - 2 Yearling Ewes (pr)

– Barb Szentpetery

– Alison Ungar

Merino - Ewe Lamb

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Merino - 2 Ewe Lambs (pr)

– Barb Szentpetery

Merino - Breeders Young Flock

– Barb Szentpetery

Merino - Flock

– Barb Szentpetery

Merino - Champion Ram

– Barb Szentpetery

Merino - Reserve Champion

– Barb Szentpetery

Merino - Champion Ewe

– Barb Szentpetery

Merino - Reserve Champion Ewe

– Barb Szentpetery

Oxford - Yearling Ram

– Tuggle Family Sheep Farm

– Barb Szentpetery

Oxford - Ram Lamb

– Barb Szentpetery

– Tuggle Family Sheep Farm

– Barb Szentpetery

– Tuggle Family Sheep Farm

Oxford - 2 Ram Lambs (pr)

– Barb Szentpetery

– Tuggle Family Sheep Farm

Oxford - Yearling Ewe

– Tuggle Family Sheep Farm

– Tuggle Family Sheep Farm

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Oxford - 2 Yearling Ewes (pr)

– Tuggle Family Sheep Farm

– Barb Szentpetery

Oxford - Ewe Lamb

– Barb Szentpetery

– Tuggle Family Sheep Farm

– Barb Szentpetery

– Tuggle Family Sheep Farm

Oxford - 2 Ewe Lambs (pr)

– Barb Szentpetery

– Tuggle Family Sheep Farm

Oxford - Breeders Young Flock

– Tuggle Family Sheep Farm

– Barb Szentpetery

Oxford - Flock

– Tuggle Family Sheep Farm

– Barb Szentpetery

Oxford - Champion Ram

– Tuggle Family Sheep Farm

Oxford - Reserve Champion

– Barb Szentpetery

Oxford - Champion Ewe

– Tuggle Family Sheep Farm

Oxford - Reserve Champion Ewe

– Barb Szentpetery

Rambouillet - Ram Lamb

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Rambouillet - 2 Ram Lambs (pr)

– Barb Szentpetery

Rambouillet - Yearling Ewe

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Shropshire - Yearling Ram

– Candy Lutz

Shropshire - Ram Lamb

– Candy Lutz

– Russ Johnson

– Candy Lutz

Shropshire - 2 Ram Lambs (pr)

– Candy Lutz

Shropshire - Yearling Ewe

– Russ Johnson

– Candy Lutz

– Candy Lutz

– Russ Johnson

Shropshire - 2 Yearling Ewes (pr)

– Russ Johnson

– Candy Lutz

Shropshire - Ewe Lamb

– Russ Johnson

– Candy Lutz

– Russ Johnson

– Candy Lutz

Shropshire - 2 Ewe Lambs (pr)

– Russ Johnson

– Candy Lutz

Shropshire - Breeders Young Flock

– Russ Johnson

– Candy Lutz

Shropshire - Flock

– Candy Lutz

– Russ Johnson

Shropshire - Champion Ram

– Candy Lutz

Shropshire - Reserve Champion

– Candy Lutz

Shropshire - Champion Ewe

– Russ Johnson

Shropshire - Reserve Champion Ewe

– Candy Lutz

Southdown - Yearling Ram

– Barb Szentpetery

– Tuggle Family Sheep Farm

Southdown - Ram Lamb

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Southdown - 2 Ram Lambs (pr)

– Barb Szentpetery

Southdown - Yearling Ewe

– Tuggle Family Sheep Farm

– Tuggle Family Sheep Farm

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Southdown - 2 Yearling Ewes (pr)

– Tuggle Family Sheep Farm

– Barb Szentpetery

Southdown - Ewe Lamb

– Tuggle Family Sheep Farm

– Tuggle Family Sheep Farm

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

Southdown - Breeders Young Flock

– Barb Szentpetery

– Tuggle Family Sheep Farm

Southdown - Flock

– Tuggle Family Sheep Farm

– Barb Szentpetery

Southdown - Champion Ram

– Barb Szentpetery

Southdown - Reserve Champion

– Tuggle Family Sheep Farm

Southdown - Champion Ewe

– Tuggle Family Sheep Farm

Southdown - Reserve Champion Ewe

– Tuggle Family Sheep Farm

Suffolk - Yearling Ram

– David Clouser

– R.E. Franks & Family

– David Clouser

Suffolk - Ram Lamb

– David Clouser

– David Clouser

– R.E. Franks & Family

– R.E. Franks & Family

Suffolk - 2 Ram Lambs (pr)

– David Clouser

– R.E. Franks & Family

Suffolk - Yearling Ewe

– David Clouser

– David Clouser

– R.E. Franks & Family

– R.E. Franks & Family

Suffolk - 2 Yearling Ewes (pr)

– David Clouser

– R.E. Franks & Family

Suffolk - Ewe Lamb

– David Clouser

– R.E. Franks & Family

– David Clouser

– R.E. Franks & Family

Suffolk - 2 Ewe Lambs (pr)

– David Clouser

– R.E. Franks & Family

Suffolk - Breeders Young Flock

– David Clouser

– R.E. Franks & Family

Suffolk - Flock

– David Clouser

– R.E. Franks & Family

Suffolk - Champion Ram

– David Clouser

Suffolk - Reserve Champion

– R.E. Franks & Family

Suffolk - Champion Ewe

– David Clouser

Suffolk - Reserve Champion Ewe

– David Clouser

All other Breeds-Meat - Yearling Ram

– Barb Szentpetery

– Candy Lutz

– Barb Szentpetery

All other Breeds-Meat - Ram Lamb

– Candy Lutz

– Candy Lutz

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

All other Breeds-Meat - 2 Ram Lambs (pr)

– Candy Lutz

– Barb Szentpetery

All other Breeds-Meat - Yearling Ewe

– Barb Szentpetery

– Candy Lutz

– Barb Szentpetery

– Candy Lutz

All other Breeds-Meat - 2 Yearling Ewes (pr)

– Barb Szentpetery

– Candy Lutz

All other Breeds-Meat - Ewe Lamb

– Candy Lutz

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

– Candy Lutz

All other Breeds-Meat - 2 Ewe Lambs (pr)

– Barb Szentpetery

– Candy Lutz

All other Breeds-Meat - Breeders Young Flock

– Barb Szentpetery

– Candy Lutz

All other Breeds-Meat - Flock

– Candy Lutz

– Barb Szentpetery

All other Breeds-Meat - Champion Ram

– Candy Lutz

All other Breeds-Meat - Reserve Champion

– Barb Szentpetery

All other Breeds-Meat - Champion Ewe

– Candy Lutz

All other Breeds-Meat - Reserve Champion Ewe

– Barb Szentpetery

All other Breeds-Wool - Yearling Ram

– Alison Ungar

– Alison Ungar

All other Breeds-Wool - Ram Lamb

– Emily Brown

– Emily Brown

– Alison Ungar

– Alison Ungar

All other Breeds-Wool - 2 Ram Lambs (pr)

– Emily Brown

– Alison Ungar

All other Breeds-Wool - Yearling Ewe

– Alison Ungar

– Alison Ungar

– Emily Brown

– Emily Brown

All other Breeds-Wool - 2 Yearling Ewes (pr)

– Alison Ungar

– Emily Brown

All other Breeds-Wool - Ewe Lamb

– Emily Brown

– Emily Brown

– Alison Ungar

– Alison Ungar

All other Breeds-Wool - 2 Ewe Lambs (pr)

– Emily Brown

– Alison Ungar

All other Breeds-Wool - Breeders Young Flock

– Emily Brown

– Alison Ungar

All other Breeds-Wool - Flock

– Emily Brown

– Alison Ungar

All other Breeds-Wool - Champion Ram

– Emily Brown

All other Breeds-Wool - Reserve Champion

– Alison Ungar

All other Breeds-Wool - Champion Ewe

– Emily Brown

All other Breeds-Wool - Reserve Champion Ewe

– Alison Ungar

Wether Type, Unregistered - Ram Lamb

– Scott Markley

– Scott Markley

– R.E. Franks & Family

– R.E. Franks & Family

Wether Type, Unregistered - 2 Ram Lambs (pr)

– Scott Markley

– R.E. Franks & Family

Wether Type, Unregistered - Yearling Ewe

– R.E. Franks & Family

– R.E. Franks & Family

– Alison Ungar

Wether Type, Unregistered - 2 Yearling Ewes (pr)

– R.E. Franks & Family

Wether Type, Unregistered - Ewe Lamb

– Scott Markley

– Russ Johnson

– Scott Markley

– Russ Johnson

– R.E. Franks & Family

– R.E. Franks & Family

Wether Type, Unregistered - 2 Ewe Lambs (pr)

– Scott Markley

– Russ Johnson

– R.E. Franks & Family

Wether Type, Unregistered - Breeders Young Flock

– R.E. Franks & Family

Wether Type, Unregistered - Flock

– R.E. Franks & Family

Supremes - Supreme Champ Ram

– David Clouser

Supremes - Supreme champ Ewe

– David Clouser

Wool Show - Merino

– Barb Szentpetery

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Wool Show - Cheviot

– Alison Ungar

– Alison Ungar

– Barb Szentpetery

– David Clouser

Wool Show - Shropshire

– Barb Szentpetery

– David Clouser

Wool Show - Southdown

– Barb Szentpetery

– David Clouser

Wool Show - Corriedale

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Wool Show - Hampshire

– Barb Szentpetery

– David Clouser

Wool Show - Suffolk

– Barb Szentpetery

– David Clouser

Wool Show - Dorset

– Barb Szentpetery

– David Clouser

Wool Show - Montadale

– Barb Szentpetery

– David Clouser

– Candy Lutz

– Candy Lutz

Wool Show - Oxford

– Barb Szentpetery

– David Clouser

Wool Show - Rambouillet

– Barb Szentpetery

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Wool Show - Columbia

– Barb Szentpetery

– David Clouser

Wool Show - White AOB

– David Clouser

– Barb Szentpetery

Wool Show - Black-natural colored fleece

– Barb Szentpetery

– Barb Szentpetery

– Alison Ungar

– Alison Ungar

– David Clouser

Wool Show - Champion Fleece

– Barb Szentpetery

Market Lamb - Purebred Suffolk or Hampshire Tickets plus $10 per Head

– Boyert Farm

– Boyert Farm

Market Lamb - All Crossbreed Lambs Entry Fee: Tickets plus $10 per head

– Boyert Farm

– Brandy Meers

Market Lamb - Champion Market Lamb

– Boyert Farm

– Boyert Farm

– Boyert Farm

Dairy Goats

French Alpine - Milking Yearling, 1 and under

– Elizabeth Maylish

– Ray A Davenport

French Alpine - Does in Milk, 2 and under 3

– Elizabeth Maylish

– Tammy Fink

– Tammy Fink

– Elizabeth Maylish

– Tammy Fink

– Bruce A Franks

French Alpine - Does in milk, 3 and under 5

– Tammy Fink

– Elizabeth Maylish

– Bruce A Franks

– Tammy Fink

– Tammy Fink

– Caci-Lane Lewandowski

– Elizabeth Maylish

– Ray A Davenport

French Alpine - Does in milk, 5 and older

– Elizabeth Maylish

– Tammy Fink

– Caci-Lane Lewandowski

French Alpine - Senior Champ

– Elizabeth Maylish

French Alpine - Reserve Sr. Champ

– Tammy Fink

French Alpine - Champion Challenge

– Elizabeth Maylish

French Alpine - Best Udder

– Elizabeth Maylish

– Elizabeth Maylish

– Tammy Fink

– Tammy Fink

– Bruce A Franks

– Caci-Lane Lewandowski

French Alpine - Dam & Daughter

– Tammy Fink

– Bruce A Franks

– Caci-Lane Lewandowski

French Alpine - Dairy Herd

– Elizabeth Maylish

– Tammy Fink

French Alpine - Sr. Get of Sire

– Elizabeth Maylish

French Alpine - Jr. Kids

– Elizabeth Maylish

– Elizabeth Maylish

– Ray A Davenport

– Tammy Fink

– William R Davenport

– Tammy Fink

– Tammy Fink

– Ray A Davenport

French Alpine - Intermediate Kids

– Elizabeth Maylish

– Tammy Fink

– Elizabeth Maylish

– Tammy Fink

French Alpine - Sr. Kids

– Elizabeth Maylish

– Bruce A Franks

– Elizabeth Maylish

– Caci-Lane Lewandowski

French Alpine - Dry Yearling

– Elizabeth Maylish

– Tammy Fink

– William R Davenport

– Ray A Davenport

– William R Davenport

French Alpine - Jr. Champion

– Elizabeth Maylish

French Alpine - Reserve Jr. Champ

– Elizabeth Maylish

French Alpine - Jr. Get of Sire

– Tammy Fink

– Elizabeth Maylish

– Elizabeth Maylish

French Alpine - Jr. Produce of Dam

– Elizabeth Maylish

– Caci-Lane Lewandowski

– Elizabeth Maylish

Nubian - Milking Yearling, 1 and under

– Deborah Gerner

– Janet Stohlman

Nubian - Does in Milk, 2 and under 3

– Janet Stohlman

– Deborah Gerner

– Leslie A Close

– Darby Sandor

– Catherine Ols

– Leslie A Close

Nubian - Does in milk, 3 and under 5

– Leslie A Close

– Janet Stohlman

– Leslie A Close

– Catherine Ols

Nubian - Does in milk, 5 and older

– Leslie A Close

– Deborah Gerner

– Leslie A Close

– Mike Close

– Mike Close

Nubian - Senior Champ

– Janet Stohlman

Nubian - Reserve Sr. Champ

– Deborah Gerner

Nubian - Champion Challenge

– Deborah Gerner

Nubian - Best Udder

– Deborah Gerner

– Janet Stohlman

– Leslie A Close

– Leslie A Close

– Leslie A Close

– Darby Sandor

Nubian - Dairy Herd

– Deborah Gerner

– Leslie A Close

– Janet Stohlman

– Leslie A Close

Nubian - Sr. Get of Sire

– Leslie A Close

– Mike Close

Nubian - Jr. Kids

– Janet Stohlman

– Catherine Ols

– Janet Stohlman

– Leslie A Close

– Mike Close

– Leslie A Close

Nubian - Intermediat Kids

– Deborah Gerner

– Deborah Gerner

– Janet Stohlman

– Darby Sandor

– Leslie A Close

– Leslie A Close

Nubian - Sr. Kids

– Pat Cornell

– Leslie A Close

– Mike Close

Nubian - Dry Yearling

– Deborah Gerner

– Catherine Ols

– Janet Stohlman

– Mike Close

– Mike Close

– Leslie A Close

– Leslie A Close

Nubian - Jr. Champion

– Deborah Gerner

Nubian - Reserve Jr. Champ

– Janet Stohlman

Nubian - Jr. Get of Sire

– Janet Stohlman

– Janet Stohlman

– Leslie A Close

Nubian - Jr. Produce of Dam

– Leslie A Close

– Mike Close

– Leslie A Close

Lamancha - Milking Yearling, 1 and under

– Christine Malnar

– Elizabeth Maylish

– Elizabeth Maylish

– Bruce A Franks

Lamancha - Does in Milk, 2 and under 3

– Elizabeth Maylish

– Elizabeth Maylish

– Elizabeth Maylish

– Christine Malnar

– Christine Malnar

– Christine Malnar

Lamancha - Does in milk, 3 and under 5

– Christine Malnar

– Elizabeth Maylish

– Christine Malnar

– Anna Farnsworth

– Tammy Fink

– Bruce A Franks

– Bruce A Franks

– Lily Blower

Lamancha - Does in milk, 5 and older

– Elizabeth Maylish

Lamancha - Senior Champ

– Elizabeth Maylish

Lamancha - Reserve Sr. Champ

– Elizabeth Maylish

Lamancha - Champion Challenge

– Elizabeth Maylish

Lamancha - Best Udder

– Elizabeth Maylish

– Elizabeth Maylish

– Christine Malnar

– Christine Malnar

– Bruce A Franks

– Christine Malnar

– Bruce A Franks

– Tammy Fink

Lamancha - Dam & Daughter

– Elizabeth Maylish

– Christine Malnar

– Elizabeth Maylish

– Bruce A Franks

Lamancha - Dairy Herd

– Elizabeth Maylish

– Elizabeth Maylish

– Christine Malnar

Lamancha - Sr. Get of Sire

– Christine Malnar

– Elizabeth Maylish

– Bruce A Franks

Lamancha - Jr. Kids

– Christine Malnar

– Bruce A Franks

– Elizabeth Maylish

– Christine Malnar

– Bruce A Franks

– Elizabeth Maylish

– Bruce A Franks

– Christine Malnar

Lamancha - Intermediate Kids

– Elizabeth Maylish

– Christine Malnar

– Christine Malnar

Lamancha - Sr. Kids

– Christine Malnar

– Christine Malnar

– Elizabeth Maylish

– Tammy Fink

– Elizabeth Maylish

– Christine Malnar

– Christine Malnar

Lamancha - Dry Yearling

– Elizabeth Maylish

– Christine Malnar

– Bruce A Franks

– Christine Malnar

– Christine Malnar

– Elizabeth Maylish

– Bruce A Franks

Lamancha - Jr. Champion

– Elizabeth Maylish

Lamancha - Reserve Jr. Champ

– Christine Malnar

Lamancha - Jr. Get of Sire

– Christine Malnar

– Elizabeth Maylish

– Christine Malnar

– Bruce A Franks

Lamancha - Jr. Produce of Dam

– Elizabeth Maylish

– Bruce A Franks

– Christine Malnar

– Elizabeth Maylish

Toggenburg - Does in Milk, 2 and under 3

– Christine Malnar

– Pat Cornell

Toggenburg - Does in milk, 3 and under 5

– Colton Farnsworth

– Christine Malnar

– Pat Cornell

– Pat Cornell

– Pat Cornell

Toggenburg - Does in milk, 5 and older

– Pat Cornell

– Pat Cornell

– Pat Cornell

Toggenburg - Senior Champ

– Colton Farnsworth

Toggenburg - Reserve Sr. Champ

– Christine Malnar

Toggenburg - Best Udder

– Christine Malnar

– Christine Malnar

– Pat Cornell

– Pat Cornell

– Pat Cornell

Toggenburg - Dam & Daughter

– Pat Cornell

– Pat Cornell

– Pat Cornell

Toggenburg - Dairy Herd

– Pat Cornell

Toggenburg - Sr. Get of Sire

– Pat Cornell

– Pat Cornell

Toggenburg - Jr. Kids

– Pat Cornell

– Pat Cornell

– Pat Cornell

Toggenburg - Dry Yearling

– Pat Cornell

– Pat Cornell

Toggenburg - Jr. Champion

– Pat Cornell

Toggenburg - Reserve Jr. Champ

– Pat Cornell

Toggenburg - Jr. Get of Sire

– Pat Cornell

Toggenburg - Jr. Produce of Dam

– Pat Cornell

Recorded Breeds - Milking Yearling, 1 and under

– Elizabeth Maylish

– Elizabeth Maylish

– Elizabeth Maylish

– Pat Cornell

Recorded Breeds - Does in Milk, 2 and under 3

– Caci-Lane Lewandowski

– Mike Close

– William R Davenport

– Leslie A Close

Recorded Breeds - Does in milk, 3 and under 5

– Christine Malnar

– Bruce A Franks

– Tammy Fink

– Leslie A Close

– Leslie A Close

– Mike Close

– William R Davenport

– Pat Cornell

Recorded Breeds - Does in milk, 5 & older

– Leslie A Close

– William R Davenport

– William R Davenport

– Mike Close

Recorded Breeds - Senior Champ

– Elizabeth Maylish

Recorded Breeds - Reserve Sr. Champ

– Caci-Lane Lewandowski

Recorded Breeds - Champion Challenge

– Elizabeth Maylish

Recorded Breeds - Best Udder

– Elizabeth Maylish

– Elizabeth Maylish

– Caci-Lane Lewandowski

– Christine Malnar

– Tammy Fink

– Leslie A Close

Recorded Breeds - Dam & Daughter

– William R Davenport

– Leslie A Close

– Leslie A Close

Recorded Breeds - Dairy Herd

– Mike Close

– Leslie A Close

– William R Davenport

Recorded Breeds - Sr. Get of Sire

– Leslie A Close

Recorded Breeds - Jr. Kids

– William R Davenport

– Caci-Lane Lewandowski

– Leslie A Close

– William R Davenport

– Leslie A Close

– Mike Close

– Mike Close

– Pat Cornell

Recorded Breeds - Intermediate Kids

– Elizabeth Maylish

– Bruce A Franks

– William R Davenport

Recorded Breeds - Sr. Kids

– Elizabeth Maylish

– Mike Close

– Mike Close

Recorded Breeds - Dry Yearling

– Tom Rucker

– Pat Cornell

– Christine Malnar

– Leslie A Close

– Leslie A Close

Recorded Breeds - Jr. Champion

– Elizabeth Maylish

Recorded Breeds - Reserve Jr. Champ

– William R Davenport

Recorded Breeds - Jr. Get of Sire

– Leslie A Close

– Mike Close

– Leslie A Close

Recorded Breeds - Jr. Produce of Dam

– Mike Close

– Leslie A Close

– Mike Close

– Leslie A Close

All Other Breeds - Milking Yearling, 1 and under

– Tom Rucker

All Other Breeds - Does in Milk, 2 and under 3

– Tom Rucker

– Eric Rucker

– Eric Rucker

– Cindy Dahl

– Mary Doerge

All Other Breeds - Does in milk, 3 and under 5

– Tom Rucker

– Tom Rucker

– Christine Malnar

– Christine Malnar

– Cindy Dahl

– Christine Malnar

All Other Breeds - Does in milk, 5 and older

– Eric Rucker

– Tom Rucker

– Eric Rucker

– Christine Malnar

All Other Breeds - Senior Champ

– Tom Rucker

All Other Breeds - Reserve Sr. Champ

– Tom Rucker

All Other Breeds - Champion Challenge

– Tom Rucker

All Other Breeds - Best Udder

– Tom Rucker

– Tom Rucker

– Christine Malnar

– Cindy Dahl

– Cindy Dahl

– Mary Doerge

All Other Breeds - Dam & Daughter

– Tom Rucker

– Tom Rucker

– Christine Malnar

All Other Breeds - Dairy Herd

– Tom Rucker

– Eric Rucker

– Christine Malnar

All Other Breeds - Sr. Get of Sire

– Eric Rucker

– Tom Rucker

All Other Breeds - Jr. Kids

– Tom Rucker

– Cindy Dahl

– Eric Rucker

– Mary Doerge

– Christine Malnar

– Tom Rucker

All Other Breeds - Intermediate Kids

– Tom Rucker

– Cindy Dahl

– Tom Rucker

All Other Breeds - Sr. Kids

– Tom Rucker

– Cindy Dahl

– Tom Rucker

All Other Breeds - Dry Yearling

– Tom Rucker

– Tom Rucker

– Christine Malnar

– Christine Malnar

– Eric Rucker

– Christine Malnar

– Cindy Dahl

– Cindy Dahl

All Other Breeds - Jr. Champion

– Tom Rucker

All Other Breeds - Reserve Jr. Champ

– Tom Rucker

All Other Breeds - Jr. Get of Sire

– Christine Malnar

– Cindy Dahl

All Other Breeds - Jr. Produce of Dam

– Tom Rucker

– Christine Malnar

Agriculture Products

Sr. Class Hay Show - Alfalfa-1st Cut

– Bill Simmons

Sr. Class Hay Show - Alfalfa-2nd or 3rd cut

– Bill Simmons

– Alan Siedel

– Brian Farnsworth

– Kyle Long

Sr. Class Hay Show - Clover-1st cut

– Martin Weigel

Sr. Class Hay Show - Mixed-1st cut

– Doug Kreider

– Jim Walther

– Shawn Pawlowski

– Janet Stohlman

Sr. Class Hay Show - Mixed-2nd or 3rd cut

– Martin Weigel

– John Watford

– Ehrman Farms

– Jim Walther

Sr. Class Hay Show - Grass-1st cut

– Jim Walther

– William Bihn

– Kim Madonna Bowen

Sr. Class Hay Show - Grass-2nd or 3rd cut

– Mrs. Henslee

– Jim Walther

– Mike Garrison

– Ehrman Farms

Sr. Class Hay Show - Haylage-Corn silage

– Kyle Long

– Mike Garrison

– Tom Indoe

Sr. Class Hay Show - Haylage-Grass/Legume silage

– Kyle Long

– Doug Kreider

– Mike Garrison

– Darren Newcomer

Sr. Class Hay Show - Haylage-Baleage

– Tom Indoe

Sr. Class Hay Show - Best of Show - Hay Sr. Division

– David B Krymowski

Jr. Class Hay Show - Alfalfa-2nd or 3rd cut

– Tom Siedel

Jr. Class Hay Show - Mixed-1st cut

– Ethan Bihn

– Sarah Bihn

Jr. Class Hay Show - Grass-1st cut

– Sarah Bihn

– Ethan Bihn

Jr. Class Hay Show - Grass-2nd or 3rd cut

– Ellen Corinn Henslee

– Michael Garrison Jr

Jr. Class Hay Show - Best of Show - Hay - Jr. Divisi

– Tom Siedel

Corn - Any yellow variety

– Arlene Baker

– Ken Rupp

– Bill Simmons

– Martin Weigel

Corn - Any variety yellow shelled

– Arlene Baker

– Martin Weigel

– Matt Garrison

– William Bihn

Soybeans - Any variety soybeans

– Martin Weigel

– Arlene Baker

Wheat - Any variety wheat

– Bill Simmons

– Martin Weigel

– Matt Garrison

– William Bihn

Vegetables - 12 Green Bush Beans

– Vickie Columbus

– Joyce Simon

– Brenda Goodwin

– Angie Reese

Vegetables - 12 Green Pole Beans

– Don Simmons

– Angie Reese

– James Lewandowski

Vegetables - 12 Purple Bush Beans

– Vickie Columbus

– Walter Reese

– Angie Reese

– Ray Lukach

Vegetables - 12 Yellow Bush Beans

– Angie Reese

– Walter Reese

– Vickie Columbus

– James Lewandowski

Vegetables - 6 Garden Peas

– Sharon Dull

– Ralph Dull

– James Lewandowski

Vegetables - 3 Garden Beets

– Gerry Stormer

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Debbie Leonard

Vegetables - 1 Broccoli

– Sharon Dull

– Ralph Dull

– Vickie Columbus

– James Lewandowski

Vegetables - 1 Cauliflower

– James Lewandowski

Vegetables - 1 Head of Cabbage

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Jeff Gadel

– Joyce Simon

Vegetables - 6 Carrots

– Don Simmons

– Kristy Handlin

– Julie Kall

– Foster Farms

Vegetables - 1 Celery (in water)

– Angie Reese

Vegetables - 3 Ears of Bicolor Corn

– Sharon Dull

– Ralph Dull

– Don Simmons

Vegetables - 3 Ears Yellow Corn

– Sharon Dull

– Ralph Dull

– John Benson

Vegetables - 3 Ears White Corn

– Don Simmons

– Sharon Dull

– Ralph Dull

Vegetables - 3 Ears Indian Corn

– R Sue Ehrman

– Marilyn Grigger

– Don Simmons

Vegetables - 3 Burpless Cucumbers

– Clare Bronco

– Mary Michael Lyon

– Carolyn Chism

– Ralph Dull

Vegetables - 3 Cucumbers

– James Lewandowski

– Lori States

– Carolyn Chism

– Jeff Gadel

Vegetables - 3 Dill Pickles

– Gerry Stormer

– Joyce Simon

– Sharon Dull

– Vickie Columbus

Vegetables - 6 Pickles

– Gerry Stormer

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Angie Reese

Vegetables - 1 Eggplant

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– James Lewandowski

– Sharon Schuster

Vegetables - 3 Heads of Garlic

– R Sue Ehrman

– Robert Armbruster

– Jeanne Ambruster

– Foster Farms

Vegetables - 3 Kohlrabi

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Marilyn Grigger

Vegetables - 1 Show of Lettuce (in water)

– Foster Farms

– Sharon Dull

– Don Simmons

– Lori States

Vegetables - 1 Muskmelon

– Joyce Simon

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– James Lewandowski

Vegetables - 1 Watermelon

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– John Benson

Vegetables - 3 Bermuda Onions

– Sharon Dull

– Patricia A Hudak

Vegetables - 3 Sweet Onions

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Joyce Simon

– Don Simmons

Vegetables - 3 Green Onions

– Gerry Stormer

– Doretta Bilbrey

– Vickie Columbus

– Sharon Dull

Vegetables - 3 Spanish Onions

– Sharon Dull

– Ralph Dull

– Patricia A Hudak

– David B Krymowski

Vegetables - Show of Onions

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Don Simmons

Vegetables - Display of Parsley

– Marilyn Grigger

– Paula Kasmin

– Don Simmons

– Mary Michael Lyon

Vegetables - 6 Red Potatoes

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Maureen Hudak

– Don Simmons

Vegetables - 6 White Potatoes

– Don Simmons

– R Sue Ehrman

– Ralph Dull

– Julie Kall

Vegetables - 3 Sweet Potatoes

– Ralph Dull

– Sharon Dull

Vegetables - Show of Veggies

– Don Simmons

– Ralph Dull

– Joyce Simon

– Angie Reese

Vegetables - Best of Show Beans

– Angie Reese

Vegetables - Best of Show Corn

– Sharon Dull

Vegetables - Best of Show Onions

– Gerry Stormer

Vegetables - Best of Show Pickles

– Gerry Stormer

Vegetables - Best of Show 1st Show Veggies

– Ralph Dull

Vegetables - 6 White Eggs

– Faith Stidham

– Pat Cornell

Vegetables - 6 Brown Eggs

– Luke Stidham

– Nicholas Krymowski

– Julianne Stidham

– Sharon Schuster

Vegetables - 6 Novelty Eggs

– Brenda Goodwin

– Leah Stidham

– Pat Cornell

– Fred Dash

Vegetables - 3 Sweet Banana Peppers

– Angie Reese

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Don Simmons

Vegetables - 3 Yellow Block Peppers

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Patricia A Hudak

– Angie Reese

Vegetables - 3 Yellow Long Hot Peppers

– Walter Reese

– Patricia A Hudak

– James Lewandowski

– Ralph Dull

Vegetables - 3 Green Bell Peppers

– Jeff Gadel

– Maureen Hudak

– Sharon Dull

– Ralph Dull

Vegetables - 3 Hot Peppers

– Carolyn Chism

– Lori States

– James Lewandowski

– Larry Dunn

Vegetables - 3 Semi-Hot Peppers

– Ralph Dull

– Walter Reese

– Sharon Dull

– Rosemarie Siedel

Vegetables - Show of Peppers

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Rosemarie Siedel

– Marilyn Grigger

Vegetables - 1 Field Pumpkin

– Joyce Simon

– Paula Kasmin

– Brenda Goodwin

Vegetables - 1 Pie Pumpkin

– Joyce Simon

Vegetables - 3 Sticks of Rhubarb

– Patricia A Hudak

– Sharon Dull

– Ralph Dull

– William Bricker

Vegetables - 1 Bunch of Swiss Chard

– Angie Reese

Vegetables - 6 Cherry Tomatoes

– Carolyn Chism

– Donna Lukach

– Ray Lukach

– Joyce Simon

Vegetables - 6 Grape Red Tomatoes

– Don Simmons

– Sharon Dull

– Brenda Goodwin

– Angie Reese

Vegetables - 6 Grape Yellow Tomatoes

– Patricia A Hudak

– Vickie Columbus

Vegetables - 3 Green Slicer Tomatoes

– Lori States

– Ray Lukach

– Donna Lukach

– Walter Reese

Vegetables - 3 Red Slicer Tomatoes

– Angie Reese

– Ray Lukach

– Carole Lintner

– Sharon Dull

Vegetables - 3 Yellow Tomatoes

– Linda Jacobs

– Sharon Dull

Vegetables - 3 Paste Tomatoes

– Angie Reese

– Ralph Dull

– Brenda Goodwin

– Donna Lukach

Vegetables - Show of Ripe Tomatoes

– Maureen Hudak

– Sharon Dull

– Ralph Dull

– David B Krymowski

Vegetables - Show of Green Tomatoes

– Maureen Hudak

– Don Simmons

– Pat Cornell

– Joyce Simon

Vegetables - 1 Buttercup Squash

– Joyce Simon

– Don Simmons

Vegetables - 1 Butternut Squash

– Ralph Dull

– James Lewandowski

– Sharon Dull

– Don Simmons

Vegetables - 1 Crookneck Squash

– Joyce Simon

– Marilyn Grigger

– James Lewandowski

– Don Simmons

Vegetables - 1 Acorn Squash

– Joyce Simon

– Sharon Dull

– Ralph Dull

– James Lewandowski

Vegetables - 1 Spaghetti Squash

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Paula Kasmin

– Lori States

Vegetables - 1 Straight Neck Squash

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Joyce Simon

– Ray Lukach

Vegetables - 1 Zucchini Squash-Baking

– Bob Kall

– Julie Kall

– Don Simmons

– Donna Lukach

Vegetables - 1 Zucchini Squash-Frying

– Paula Kasmin

– Sharon Dull

– Ralph Dull

– Marilyn Grigger

Vegetables - 1 Zucchini Squash-Jumbo

– Carole Lintner

– Jeff Gadel

– Patricia A Hudak

– Angie Reese

Vegetables - Show of Veggies

– Don Simmons

– Joyce Simon

– Patricia A Hudak

Vegetables - Best of Show Peppers

– Ralph Dull

Vegetables - Best of Show Tomatoes

– Carolyn Chism

Vegetables - Best Of Show Squash

– Ralph Dull

Vegetables - Best Of Show 2nd Show Veggies

– Carole Lintner

Jr. Class Vegetables - 3 Green Tomatoes

– Ben Prochaska

– Madison Ross

– Casey Columbus

– Isaac Wiita

Jr. Class Vegetables - 3 Red Tomatoes

– David Krymowski

– Tony Kall

– Victoria Schuster

– Caleb Parker

Jr. Class Vegetables - 3 Garden Beets

– Tony Kall

– Foster Farms

Jr. Class Vegetables - 3 Carrots

– Tony Kall

– Foster Farms

– Ethan Briggs

– Whalter Briggs

Jr. Class Vegetables - 3 Green Bell Peppers

– Tony Kall

– Zoe Columbus

– Casey Columbus

– Jessica Chirdon

Jr. Class Vegetables - 3 Spanish Onions

– Foster Farms

– Jessica Chirdon

– Tony Kall

Jr. Class Vegetables - 1 Straight Neck Summer Squash

– Jenna Wiita

– Isaac Wiita

– Zoe Columbus

– Foster Farms

Jr. Class Vegetables - 1 Acorn Squash

– Martin Schuster

– Foster Farms

– David Reese

– Tony Kall

Jr. Class Vegetables - 3 Potatoes

– Jessica Chirdon

– Tony Kall

– Whalter Briggs

– Ethan Briggs

Jr. Class Vegetables - 1 Head Cabbage

– Foster Farms

– Tony Kall

Jr. Class Vegetables - Best of Show 1st Show Jr. Veg

– Jessica Chirdon

Jr. Class Vegetables - 12 Green Beans

– Katie Van Dyke

– Casey Columbus

– Zoe Columbus

Jr. Class Vegetables - 12 Yellow Beans

– Tony Kall

– Zoe Columbus

– Casey Columbus

– David Reese

Jr. Class Vegetables - 1 Zucchini-Frying

– James Rowan

– Hannah Bilbrey

– Zoe Columbus

– Savannah Fortune

Jr. Class Vegetables - 1 Zucchini-Baking

– Zoe Columbus

– Emily Dunn

– James Rowan

– Ethan Briggs

Jr. Class Vegetables - 1 Zucchini-Jumbo

– Jessica Chirdon

– Lydia Wiita

– Josiah Bilbrey

– Tony Kall

Jr. Class Vegetables - 1 Pie Pumpkin

– Tony Kall

– David Reese

Jr. Class Vegetables - 3 Ears Sweet Corn w/ husk

– Ethan Briggs

– Whalter Briggs

– Tony Kall

– Caleb Parker

Jr. Class Vegetables - Best of Show 2nd Show Jr. Veg

– Ethan Briggs

Largest and Oddest Items Grown - Tallest Stalk of Sweet Corn

– Julie Kall

– David Reese

– Ethan Briggs

Largest and Oddest Items Grown - Largest Sunflower Head

– Ralph Dull

– Sharon Dull

Largest and Oddest Items Grown - Tallest Sunflower Stalk

– Patricia A Hudak

– Sharon Dull

– Brenda Goodwin

– Ralph Dull

Largest and Oddest Items Grown - Largest Cabbage (weight)

– Sharon Dull

– Ralph Dull

Largest and Oddest Items Grown - Largest Pumpkin (weight)

– David Reese

Largest and Oddest Items Grown - Largest Squash (weight)

– Joyce Simon

– Don Simmons

– Sharon Dull

Largest and Oddest Items Grown - Largest Tomato (Weight)

– Ralph Dull

– Sharon Dull

– Jenna Wiita

– Don Simmons

Largest and Oddest Items Grown - Largest Potato

– Don Simmons

– Sharon Dull

– Ralph Dull

Largest and Oddest Items Grown - Freak of Nature (your choice)

– Walter Reese

– David Reese

– Julie Kall

– Sharon Dull

Dress Up Your Vegetable - Open Class Veg.-Sunday

– Brenda Goodwin

– Lisa Beck

– Vickie Columbus

– Marilyn Grigger

Dress Up Your Vegetable - Jr. Class Veg.-Thursday

– David Reese

– Casey Columbus

– James Rowan

– Hannah Bilbrey

Scarecrow Contest - Open Class Scarecrow

– Marilyn Grigger

– Medina County Bd of DD

– Kelly Straub

Scarecrow Contest - Jr. Class Scarecrow

– David Reese

– Emma Rowan

– Fumiya Tachiki

– Gregory Karwowski

Recycling Contest - 5th Grade

– Cami VanNewkirk

– Nick Neumann

Recycling Contest - 6th Grade

– Logan Willis

– Ryan VanNewkirk

– Vanessa Eicher

– Zachary Dayton

– Alli Kemski

– Chase Demeter

Recycling Contest - 7th Grade

– Emily Massie

– Paul Dulena

Bees, Apiary or Baked Goods - Extracted Honey, white

– Joseph Fugate

– Judy Hazard

– Bob Mattingly

Bees, Apiary or Baked Goods - Extracted Hone - light amber

– Julie Kall

– Judy Hazard

– Les Merrill

Bees, Apiary or Baked Goods - Amber Extracted Honey - dark

– Julie Kall

– Joseph Fugate

– Richard Sprague

Bees, Apiary or Baked Goods - Extracting Frames

– Eric Schmiedlin

– Russell Riopelle

Bees, Apiary or Baked Goods - Molded Beeswax Figure

– Russell Riopelle

Bees, Apiary or Baked Goods - Beeswax Figurine (no mold)

– Russell Riopelle

Bees, Apiary or Baked Goods - Candles, Molded

– Russell Riopelle

Bees, Apiary or Baked Goods - Candles, Dipped

– Russell Riopelle

Bees, Apiary or Baked Goods - Beeswax, 5 lb. minimum

– Judy Hazard

– Russell Riopelle

– Eric Schmiedlin

Bees, Apiary or Baked Goods - Best of Show - Bee Products

– Joseph Fugate

Bees, Apiary or Baked Goods - Honey Cookies

– Judy Hazard

– Annette Rowan

– Jeanine Mcclure

Bees, Apiary or Baked Goods - Honey Cake

– Connie Adams

– Vickie Columbus

– Judy Hazard

Bees, Apiary or Baked Goods - Honey Yeast Bread

– Connie Adams

– Judy Hazard

– Maureen Hudak

Bees, Apiary or Baked Goods - Best of Show Honey Baked Goods

– Connie Adams

Flowers

Specimens, 1st Show - Ageratum

– Joyce Simon

– Arlene Baker

– Karen Baker

Specimens, 1st Show - Aster

– Suzanna Rogers

Specimens, 1st Show - Begonia

– Suzanna Rogers

Specimens, 1st Show - Calendula

– Arlene Baker

– Linda Jacobs

– Angie Reese

Specimens, 1st Show - Celosia

– Arlene Baker

– Karen Baker

– Lisa Beck

Specimens, 1st Show - Cleome

– Chris Foran

– Wanda Vegel

– Angie Reese

Specimens, 1st Show - Cosmos

– Karen Baker

– Joyce Simon

– Angie Reese

Specimens, 1st Show - Dahlia, dinnerplate, 1 stem

– Annabelle Mast

– William Bricker

– Bryan Thombs

Specimens, 1st Show - Dahlia, ball, 1 specality,

– Carol Durgan

– William Bricker

– Angie Reese

Specimens, 1st Show - Day Lilies, Hemerocallis

– Sarah Ishler

– Suzanna Rogers

– Kathy Hamlett

Specimens, 1st Show - Geranium

– Joyce Simon

– Edith Simmons

– Laura Mueller

Specimens, 1st Show - Gladiola, 1 variety any color

– William Bricker

– Sarah Ishler

– Bryan Thombs

Specimens, 1st Show - Hosta

– William Bricker

– Bryan Thombs

– Denise R Douglas

Specimens, 1st Show - Lilies, tiger

– William Bricker

Specimens, 1st Show - Lilies, Hybrid

– Edith Simmons

– Suzanna Rogers

Specimens, 1st Show - Marigold

– Joyce Simon

– Annette Rowan

– Laura Mueller

Specimens, 1st Show - Petunia, single

– Renee Case

– Karen Baker

– Joyce Simon

Specimens, 1st Show - Petunia, double

– Mary Ann Ferguson

– William Bricker

– Joyce Simon

Specimens, 1st Show - Rose, Hubrid

– Kim Pettay

Specimens, 1st Show - Salvia

– Joyce Simon

– William Bricker

– Colleen Rusnak

Specimens, 1st Show - Scabiosia

– Joyce Simon

Specimens, 1st Show - Snapdragon

– Joyce Simon

– Arlene Baker

Specimens, 1st Show - Sunflower

– Joyce Simon

– William Bricker

– Nancy Holt

Specimens, 1st Show - Verbena

– Laura Mueller

– Arlene Baker

– Annette Rowan

Specimens, 1st Show - Zinnia

– Laura Hugebeck

– Joyce Simon

– Nancy Holt

Specimens, 1st Show - Any other annual

– Angie Reese

– Joyce Simon

– Sarah Ishler

Specimens, 1st Show - any other perennial

– Wanda Vegel

– Lisa Beck

– Angie Reese

Specimens, 1st Show - Any other bulb

– Angie Reese

– Bryan Thombs

Fresh Herbs, 1st Show - Basil

– Mary Ann Ferguson

– Angie Reese

Fresh Herbs, 1st Show - Dill

– Nancy Holt

– Joyce Simon

Fresh Herbs, 1st Show - Lemon Balm

– Doretta Bilbrey

– Bryan Thombs

Fresh Herbs, 1st Show - Monardo

– Susan Stearns

– Mary Michael Lyon

Fresh Herbs, 1st Show - Scented Geranium

– Denise R Douglas

– Laura Mueller

Fresh Herbs, 1st Show - Tansy

– Denise R Douglas

– Brenda Goodwin

Fresh Herbs, 1st Show - Any other

– Lisa Beck

– Susan Stearns

– Bryan Thombs

Fresh Herbs, 1st Show - Best of Show

– Susan Stearns

Fresh Arrangements, 1st Show - Soda Fountain

– Bryan Thombs

– Gerry Stormer

– Kim Pettay

Fresh Arrangements, 1st Show - Ohio State "Buckeyes"

– Mary Tucker

– Shelli Morton

– Bryan Thombs

Fresh Arrangements, 1st Show - Flowers in a Basket

– Bryan Thombs

– Denise R Douglas

– Gerry Stormer

Fresh Arrangements, 1st Show - Best of Show

– Bryan Thombs

Silk Arrangements, 1st Show - Silver Anniversary

– Bryan Thombs

– Joyce Simon

Silk Arrangements, 1st Show - Flowers in a Sprinkling can

– Amanda McGee

– Carole Lintner

– Bryan Thombs

Silk Arrangements, 1st Show - Sweet 16

– Bryan Thombs

– Gerry Stormer

Silk Arrangements, 1st Show - Best of Show

– Amanda McGee

Dried Herbs, 1st Show - Mint

– Lisa Beck

– Arlene Baker

– Joyce Simon

Dried Herbs, 1st Show - Sage

– Gerry Stormer

– Wanda Vegel

Dried Herbs, 1st Show - Rosemary

– Laura Mueller

– Lisa Beck

Dried Herbs, 1st Show - Oregano

– Laura Mueller

– Kim Pettay

Dried Herbs, 1st Show - Lavendar

– Wanda Vegel

– Mary Vegel

– Lisa Beck

Dried Herbs, 1st Show - Parsley

– Mary Michael Lyon

– Laura Mueller

Dried Herbs, 1st Show - Any other

– Bryan Thombs

– Angie Reese

– Karen Baker

Dried Herbs, 1st Show - Best of Show

– Bryan Thombs

Potted Plant, 1st Show - African Violet

– Wanda Vegel

– Chris Vargo

– Cynthia Berry

Potted Plant, 1st Show - Miniature Rose

– Linda Jacobs

Potted Plant, 1st Show - Orchid

– Jeanine Mcclure

Potted Plant, 1st Show - Herbs

– Karen Baker

– Arlene Baker

Potted Plant, 1st Show - Any Foliage Plant

– Wanda Vegel

– Linda Jacobs

– Kathy Hamlett

Potted Plant, 1st Show - Any Foliage Hanging Basket

– Kali Henry

– Melanie Hamlett

Potted Plant, 1st Show - Any Blooming Plant

– Wanda Vegel

– William Bricker

Potted Plant, 1st Show - Any Succulent Plant

– Melanie Hamlett

– William Bricker

Potted Plant, 1st Show - Best of Show

– Jeanine Mcclure

Young Adult Spec. 1st Show - Daisy

– James Rowan

– Emily Ishler

Young Adult Spec. 1st Show - Gladiola

– Hannah Bilbrey

Young Adult Spec. 1st Show - Marigold

– David Reese

– Ethan Briggs

– James Rowan

Young Adult Spec. 1st Show - Petunia

– Whalter Briggs

– James Rowan

– Ethan Briggs

Young Adult Spec. 1st Show - Snapdragon

– David Reese

– Whalter Briggs

– Emily Gostlin

Young Adult Spec. 1st Show - Specimen Herb

– Josiah Bilbrey

– Ethan Briggs

– James Rowan

Young Adult Spec. 1st Show - Statice

– Josiah Bilbrey

Young Adult Spec. 1st Show - Sunflower

– Mollie Vanarsdale

– James Rowan

– Whalter Briggs

Young Adult Spec. 1st Show - Zinnia

– James Rowan

– David Reese

– Madison Ross

Young Adult Spec. 1st Show - Any other Annual or Perennial

– Anna Stallard

– Hannah Bilbrey

– David Reese

Young Adult Spec. 1st Show - Best of Show

– Anna Stallard

Young Adult, Potted, 1st Show - Foliage Plant

– Isabeau Mahn

Wall Decorations, 1st Show - Wreath

– Gerry Stormer

– Annette Rowan

Wall Decorations, 1st Show - Straw Hat

– Sue Detwiler

Wall Decorations, 1st Show - Fan

– Bryan Thombs

Wall Decorations, 1st Show - Paintbrush

– Joyce Simon

– Amanda McGee

Wall Decorations, 1st Show - Baseball Cap

– Annette Rowan

– Bryan Thombs

Wall Decorations, 1st Show - Any other wall decoration

– Joyce Simon

– Annette Rowan

Wall Decorations, 1st Show - Best of Show

– Gerry Stormer

Specimens, 2nd show - Ageratum

– Arlene Baker

– Joyce Simon

– Karen Baker

Specimens, 2nd show - Calendula

– Karen Baker

– Joyce Simon

– Arlene Baker

Specimens, 2nd show - Celosia

– Karen Baker

– Arlene Baker

Specimens, 2nd show - Cleome

– Angie Reese

– Arlene Baker

– Karen Baker

Specimens, 2nd show - Cosmos

– Karen Baker

– Arlene Baker

– Linda Jacobs

Specimens, 2nd show - Dahlia , dinner

– Bryan Thombs

– Annabelle Mast

– William Bricker

Specimens, 2nd show - Dahlia, ball

– Angie Reese

– William Bricker

– Bryan Thombs

Specimens, 2nd show - Day Lilies, Hemerocallis

– William Bricker

– Mary Michael Lyon

– Suzanna Rogers

Specimens, 2nd show - Geranium

– Joyce Simon

– Mary Vegel

– Edith Simmons

Specimens, 2nd show - Gladiola

– William Bricker

– Joyce Simon

– Bryan Thombs

Specimens, 2nd show - Hosta

– William Bricker

– Suzanna Rogers

– Renee Case

Specimens, 2nd show - Lilies, hybrid

– Edith Simmons

– William Bricker

Specimens, 2nd show - Marigold

– Joyce Simon

– Brenda Goodwin

– Bryan Thombs

Specimens, 2nd show - Petunia, single

– Renee Case

– Doretta Bilbrey

– William Bricker

Specimens, 2nd show - Petunia, double

– Joyce Simon

– William Bricker

– Renee Case

Specimens, 2nd show - Rose Floribunda

– Angie Reese

Specimens, 2nd show - Rose Hybrid Tea

– Kim Pettay

Specimens, 2nd show - Salvia

– Edith Simmons

– Joyce Simon

– William Bricker

Specimens, 2nd show - Scabiosia

– Joyce Simon

Specimens, 2nd show - Snapdragon

– Karen Baker

– Arlene Baker

– Doretta Bilbrey

Specimens, 2nd show - Sunflower

– Joyce Simon

– William Bricker

Specimens, 2nd show - Verbena

– Edith Simmons

– Karen Baker

– Arlene Baker

Specimens, 2nd show - Zinnia

– Caleb Parker

– Joyce Simon

– Brenda Goodwin

Specimens, 2nd show - Any other annual

– Bryan Thombs

– Angie Reese

– Joyce Simon

Specimens, 2nd show - Any other perennial

– Mary Vegel

– Renee Case

– Linda Jacobs

Specimens, 2nd show - Any other buld

– Bryan Thombs

– Angie Reese

– Mary Vegel

Specimens, 2nd show - Best of Show

– Bryan Thombs

Fresh Herbs, 2nd Show - Mint

– Doretta Bilbrey

– Mary Ann Ferguson

– Kim Pettay

Fresh Herbs, 2nd Show - Sage

– Mary Ann Ferguson

– Edith Simmons

– Wanda Vegel

Fresh Herbs, 2nd Show - Rosemary

– Mary Ann Ferguson

– Chris Foran

Fresh Herbs, 2nd Show - Oregano

– Chris Foran

– Wanda Vegel

– Mary Ann Ferguson

Fresh Herbs, 2nd Show - Lavendar

– Mary Ann Ferguson

– Brenda Goodwin

– Linda Jacobs

Fresh Herbs, 2nd Show - Parsley

– Mary Ann Ferguson

– Edith Simmons

– Angie Reese

Fresh Herbs, 2nd Show - Any other

– Mary Ann Ferguson

– Doretta Bilbrey

– Edith Simmons

Fresh Herbs, 2nd Show - Best of Show

– Mary Ann Ferguson

– Mary Ann Ferguson

Young Adult Spec. 2nd Show - Daisy

– Emily Ishler

– Carlton Jacobs

– Emily Gostlin

Young Adult Spec. 2nd Show - Geranium

– Carlton Jacobs

– Whalter Briggs

Young Adult Spec. 2nd Show - Gladiola

– Emily Gostlin

Young Adult Spec. 2nd Show - Marigold

– Hannah Bilbrey

– Emily Gostlin

– Emily Ishler

Young Adult Spec. 2nd Show - Petunia

– Ethan Briggs

– Seth Handlin

– Whalter Briggs

Young Adult Spec. 2nd Show - Snapdragon

– Josiah Bilbrey

– Ethan Briggs

– Hannah Bilbrey

Young Adult Spec. 2nd Show - Specimen herb

– Josiah Bilbrey

– Emily Gostlin

– Carlton Jacobs

Young Adult Spec. 2nd Show - Statice

– Hannah Bilbrey

– Josiah Bilbrey

Young Adult Spec. 2nd Show - Sunflower

– Ethan Briggs

– Seth Handlin

– Whalter Briggs

Young Adult Spec. 2nd Show - Zinnia

– Seth Handlin

– Whalter Briggs

– David Reese

Young Adult Spec. 2nd Show - Any other annual or perennial

– Ethan Briggs

– Hannah Bilbrey

– David Reese

Young Adult Spec. 2nd Show - Best of Show

– Ethan Briggs

Fresh Arrangements, 2nd show - Silver Anniversary

– Bryan Thombs

– Gerry Stormer

Fresh Arrangements, 2nd show - Flowers in Sparkling can

– Kim Pettay

– Denise R Douglas

– Bryan Thombs

Fresh Arrangements, 2nd show - Sweet 16

– Bryan Thombs

Fresh Arrangements, 2nd show - Best of Show

– Kim Pettay

Silk Arrangements, 2nd show - Soda Fountain

– Bryan Thombs

– Joyce Simon

Silk Arrangements, 2nd show - Ohio State "Buckeyes"

– Joyce Simon

– Gerry Stormer

Silk Arrangements, 2nd show - FLowers in a Basket

– Denise R Douglas

– Joyce Simon

– Bryan Thombs

Silk Arrangements, 2nd show - Best of Show

– Denise R Douglas

Dried Herbs, 2nd Show - Dill

– Mary Vegel

– Wanda Vegel

Dried Herbs, 2nd Show - Lemon Balm

– Bryan Thombs

– Wanda Vegel

Dried Herbs, 2nd Show - Monardo

– Angie Reese

– Mary Michael Lyon

– Wanda Vegel

Dried Herbs, 2nd Show - Any other

– Bryan Thombs

– Karen Baker

Dried Herbs, 2nd Show - Best of Show

– Bryan Thombs

Home-Cooking-Sunday

Amateur Decorated Cakes - Wedding Cake

– Kate Barco

Amateur Decorated Cakes - Creative Decorated Cake

– Kathy Kuhar

– Dawn Yager

– Kali Henry

Amateur Decorated Cakes - Birthday Cake

– Kate Barco

– Marissa Coe

Amateur Decorated Cakes - Jr. /Sr. High Student Decorator

– Sarah Parsons

– Samatha Parsons

– Emily Parsons

Amateur Decorated Cakes - Best of Show (Amateur)

– Sarah Parsons

Cakes - Angel Food

– Agnes Porter

– Janet Gommel

– Cyndi McClintock

Cakes - Chocolate Layer

– Sarah Parsons

– Arlene Higgs

– Patricia Aungst

Cakes - Banana Layer

– Sarah Ishler

Cakes - Vegetable Cake

– Denise Kolesar

– Sarah Parsons

– H. L. Skala

– Korinne Canglia

Cakes - Coffee Cake (no Yeast)

– Susan Stearns

– Denise Kolesar

– Mary Michael Lyon

– Diane Tomon

Cakes - Best of Show Cakes 1st Judging

– Denise Kolesar

Cupcakes - Yellow with Choc. Icing

– Tina Rowan

Cupcakes - Chocolate with White Icing

– Dawn Yager

– Darlene Delarec

Cupcakes - Spice with Icing of Choice

– Sarah Ishler

Cupcakes - Decorated - Any Choice

– Laura Hugebeck

– Kate Barco

– Rachel Firebaugh

– Kathy Kuhar

Muffins - Blueberry

– Barb Potts

– H. L. Skala

– Tina Rowan

– Emily Parsons

Muffins - Banana Nut

– Doretta Bilbrey

– Kim Craigs

– Denise R Douglas

– H. L. Skala

Muffins - Corn Muffins, Plain

– Agnes Porter

– Kate Barco

– Denis Hertelendy

Muffins - Fruit, other than blueberry

– Emily Parsons

– Tina Rowan

– Agnes Porter

– Joyce Simon

Cookies - Rolled, Any kind

– Emily Parsons

– Sarah Ishler

– Mary Michael Lyon

Cookies - Drop with Fruit/Nuts

– Robert Schneider

– Valerie Potts

– Jennifer Mantz

Cookies - Drop

– Edith Simmons

– Nancy Holt

– Patricia Aungst

Cookies - Drop-Peanut Butter

– Vickie Columbus

– Emily Parsons

– Sarah Vargo

– Valerie Potts

Cookies - Drop-Molasses

– Joyce Simon

– Emily Parsons

– Marie Houghtaling

– Cyndi McClintock

Cookies - Cake Mix Based,Bar, Fancy

– Doretta Bilbrey

– Rachel Firebaugh

– Valerie Potts

– Mary Michael Lyon

Cookies - Brownies-Fancy

– Diane Tomon

– Jeanine Mcclure

– Edith Simmons

– Darlene Delarec

Cookies - Brownies, plain, no icing/nuts

– Denis Hertelendy

– Janet Gommel

– Nancy Holt

– Emily Parsons

Cookies - Chocolate Chip

– Emily Parsons

– Bekah Martin

– Elizabeth Porter

– Amanda Delarec

Cookies - Refrigerator

– Robert Schneider

– Jennifer Mantz

– Valerie Potts

– Barb Potts

Cookies - Filled Cookies

– MaryBeth Motrunecs

– Jeanine Mcclure

– Emily Parsons

– Sarah Parsons

Cookies - Snickerdoodle

– Laura Hugebeck

– Viola Roberts

– Robert Schneider

Cookies - Misc w/ recipe

– Beverly Elder

– Vickie Columbus

– Joyce Simon

– Kathy Hamlett

Cookies - Best of Show

– Vickie Columbus

Breads or Rolls with Yeast - White

– Sarah Parsons

– Emily Parsons

– Denise R Douglas

– eleanor M Russ

Breads or Rolls with Yeast - Cinnamon

– Denise R Douglas

Breads or Rolls with Yeast - Whole Wheat

– Denise R Douglas

– Emily Parsons

Breads or Rolls with Yeast - White Machine Bread

– H. L. Skala

– Laura Hugebeck

– Denis Hertelendy

Breads or Rolls with Yeast - Wheat Machine Bread

– Denis Hertelendy

– Emily Parsons

– Laura Hugebeck

Breads or Rolls with Yeast - Other than Above

– H. L. Skala

– Denise R Douglas

– Laura Hugebeck

Breads or Rolls with Yeast - Plain White Rolls

– Denise R Douglas

– Agnes Porter

– Kate Barco

Breads or Rolls with Yeast - Plain Whole Wheat Rolls

– Denise R Douglas

Breads or Rolls with Yeast - Pecan Rolls

– Denise R Douglas

Breads or Rolls with Yeast - Sweet Rolls, other

– Kate Barco

– Marie G McEntire

– Denise R Douglas

Breads or Rolls with Yeast - Other then Above

– Denise R Douglas

– M.J. Wolff

– Nancy Holt

Breads or Rolls with Yeast - Best Of Breads and Rolls

– Kate Barco

Ethnic Breads/Desserts - Ethnic Breads

– Margaret Santelmann

– Terry Tassone

– Maureen Hudak

– Jeanine Mcclure

Ethnic Breads/Desserts - Ethnic Desserts

– Joseph Fugate

Ethnic Breads/Desserts - Best of Show Ethnic Foods

– Margaret Santelmann

Two Crust Pies - Apple

– Edith Simmons

– Lynn Mann

– M.J. Wolff

– Janet Gommel

Two Crust Pies - Peach

– Edith Simmons

– Sarah Parsons

Two Crust Pies - Cherry

– Gerry Stormer

– H. L. Skala

– Edith Simmons

Two Crust Pies - Other (lable it)

– H. L. Skala

– Gerry Stormer

– Dora Kaufman

Two Crust Pies - Blueberry

– Maureen Hudak

– Kathryn Shondrick

– H. L. Skala

Two Crust Pies - Man's Apple Pie (MBMO)

– Ben Gommel

– M.J. Wolff

– H.L. Skala

Two Crust Pies - Best of Show Pies

– Beverly Elder

Gourmet Gifts In A Jar - Cookies Soups Etc.(Recipe Inc)

– Suzi Kusper

– Anna Drehel

– Erica Voss

– Annette Rowan

Gift Baskets - Sweet's Basket

– Jeanine Mcclure

Gift Baskets - Movie Basket

– Amanda Cahoon

– Joyce Simon

Gift Baskets - Spa in a Basket

– Joyce Simon

– Mary Michael Lyon

– Carole Lintner

– Jeanine Mcclure

Gift Baskets - Campers Basket

– Cynthia Berry

Gift Baskets - Best of Show Gift Basket

– Joyce Simon

Canned Vegetables - Beets

– Joyce Simon

– Agnes Porter

– Jennifer Mantz

Canned Vegetables - Beans, Green String

– Vickie Columbus

– Jennifer Mantz

– Agnes Porter

Canned Vegetables - Carrots

– Vickie Columbus

Canned Vegetables - Tomatoes

– Agnes Porter

– Rachel Firebaugh

– Margaret Santelmann

Canned Vegetables - Tomato Juice

– Jennifer Mantz

– Joyce Simon

– Agnes Porter

Canned Vegetables - Best Display, 6 Uniform Jars

– Joyce Simon

Pickles - Bread and Butter

– Mrs. Henslee

– Joyce Simon

Pickles - Cucumber, Sweet

– Joyce Simon

– Darlene Delarec

Pickles - Chow Chow

– Joyce Simon

Pickles - Cucumber, Dill

– Mrs. Henslee

– Joyce Simon

– Kayleigh Keller

Pickles - Pickled Beets

– Jennifer Mantz

Pickles - Pickled Vegetables

– Margaret Santelmann

– Rachel Firebaugh

– Doretta Bilbrey

– Beth Lofy

Pickles - Salsa

– Jennifer Mantz

– Carole Lintner

– Kali Henry

Pickles - Best of Display 6 Varieties

– Joyce Simon

Canned Fruits - Applesauce

– Samatha Parsons

– Agnes Porter

Canned Fruits - Canned cherries

– Vickie Columbus

Canned Fruits - Pears

– Joyce Simon

– Jennifer Mantz

Canned Fruits - Any Berry

– Vickie Columbus

Canned Fruits - Other (Label Item)

– Joyce Simon

– Agnes Porter

– MaryBeth Motrunecs

– Jeanine Mcclure

Canned Fruits - Best of Show Canned Goods

– Joyce Simon

Jam - Pear

– Agnes Porter

– M.J. Wolff

Jam - Blackberry

– Holly Tomasheski

– M.J. Wolff

– Vickie Columbus

Jam - Strawberry

– James Aylsworth

– M.J. Wolff

– Agnes Porter

– Linda Hoffman-Joseph

Jam - Blueberry

– Paige Armstrong

– Annette Rowan

– Kathryn Shondrick

Jam - Peach

– James Aylsworth

– Jennifer Mantz

Jam - Red Raspberry

– Linda Hoffman-Joseph

– Jaden Maschack

Jam - Lo-Cal, any

– Debbie Hull

Jam - Butter (any)

– Carole Lintner

Jam - Any combination of Fruits

– Vickie Columbus

– Charlotte Maschack

– Mrs. Henslee

Jam - Strawberry Freezer Jam

– Carole Lintner

– Viola Roberts

Jellies - Grape

– Mrs. Henslee

– MaryBeth Motrunecs

– Cyndi McClintock

Jellies - Black Raspberry

– Holly Tomasheski

– Viola Roberts

Jellies - Red Raspberry

– Jennifer Mantz

Jellies - Elderberry

– Viola Roberts

Jellies - Strawberry

– M.J. Wolff

Jellies - Blackberry

– Holly Tomasheski

Jellies - Any Combination Fruits

– Janel M VanSickle

– Karen Rupert

Jellies - Best of Show Jams & Jellies

– Vickie Columbus

Herb Vinegars - Herb Vinegars

– Jeanine Mcclure

– Vickie Columbus

Maple Syrup - Maple Syrup

– John Gladden

– Tom Indoe

Youth Quick Breads - Teen Div. Any Quick Bread

– Emily Parsons

– Erica Voss

– Michael Canglia

Youth Quick Breads - Jr. Div. Any Quick Bread

– Emily Gostlin

– Josiah Bilbrey

– Seth Spears

Youth Pies "One Crust" - Teen Div. Any Kind

– Veronica Bagley

– Michael Canglia

Youth Pies "One Crust" - Jr. Div. any type

– Abbigail Bagley

Youth Candy - Jr. Div. Any Type

– Emily Gostlin

– Josiah Bilbrey

– James Rowan

– Abbigail Bagley

Youth Candy - Teen Div. Any type

– Zoe Columbus

– Veronica Bagley

– Erica Voss

Best of Show Youth Baking - Best of Show Youth Baking

– Zoe Columbus

Culinary-Thursday

Youth Cupcakes - Jr. Division, Yellow

– Madison Ross

– Hannah Bilbrey

– James Rowan

Youth Cupcakes - Jr. Division Chocolate

– Emily Gostlin

– Maddox Ishler

– Makaela Kuhar

Youth Cupcakes - Teen Division Yellow

– Emily Parsons

Youth Cupcakes - Teen Division Chocolate

– Erica Voss

– Emily Parsons

Youth Cookies - Jr. Div. Peanut Butter Drop

– Sarah Case

– Abbigail Bagley

– Abby McClintock

Youth Cookies - Jr. Div. Bar Fancy

– Emily Gostlin

– Charlie Schwalm

– Emily Schwalm

Youth Cookies - Jr. Div. Oatmeal Drop

– Paige Kusper

– Josiah Bilbrey

– Abbigail Bagley

Youth Cookies - Jr. Div. Brownies, Plain

– Sarah Case

– Abbigail Bagley

– Hannah Bilbrey

– Casey Columbus

Youth Cookies - Teen Div. Peanut Butter Drop

– Erica Voss

– Veronica Bagley

Youth Cookies - Teen Div. Bar Fancy

– Veronica Bagley

– Janelle Shaffer

– Emily Parsons

Youth Cookies - Teen Div. Oatmeal Drop

– Veronica Bagley

– Emily Parsons

Youth Cookies - Teen Div. Brownies, Fancy

– Sarah Parsons

– Emily Parsons

– Veronica Bagley

Youth Pies "Two Crust" - Apple Pie

– Sarah Parsons

– Emily Ishler

Youth Pies "Two Crust" - Any Fruit of Veggie Pie

– Spenser Schwalm

– Elizabeth Carpenter

– Megan Armstrong

– Erica Voss

Youth Pies "Two Crust" - Best of Show - Youth, Thursday

– Veronica Bagley

Special Recipe Contest - Special Recipe

– Sarah Ishler

– Renee Case

– Kate Barco

– Mary Ann Ferguson

Quick Breads - Banana, fancy

– Erica Voss

– Catherine Schroll

– Renee Case

– Cyndi McClintock

Quick Breads - Zucchini, fancy

– Denise R Douglas

– R Sue Ehrman

– Gerry Stormer

– Doretta Bilbrey

Quick Breads - Fruit

– Kristen D Robinson

– Cyndi McClintock

– Vickie Columbus

Quick Breads - Pumpkin

– Amanda McGee

– Kristen D Robinson

– Doretta Bilbrey

– Lynn Houghtaling

Quick Breads - Lemon Poppyseed

– Kristen D Robinson

– Korinne Canglia

– Diane Tomon

– Janet Gommel

Quick Breads - Best of Show Quick Breads

– Kristen D Robinson

Pies - Dutch Apple

– Terry Tassone

– H. L. Skala

– M.J. Wolff

– Nancy Holt

Pies - Pecan

– Edith Simmons

– Diane Tomon

– H. L. Skala

Pies - Cherry Crumb

– M.J. Wolff

Pies - Banana Cream

– Gerry Stormer

– Cyndi McClintock

Pies - Peanut Butter Cream

– Edith Simmons

– Cyndi McClintock

– Amanda McGee

Pies - Chocolate Cream

– Doretta Bilbrey

– Gerry Stormer

Pies - Best of Show Pies, 2nd judging

– Gerry Stormer

Cheesecake - Baked, fancy/ non baked fancy

– R Sue Ehrman

Cheesecake - Spring form, plain

– Linda Pfaff

– Sarah Parsons

– Emily Parsons

– Janet Gommel

Cheesecake - Spring form, fancy

– Mark Bollinger

– Sandra Repp

– Diane Tomon

Cheesecake - Best of Show Cheesecake

– R Sue Ehrman

Candy - Chocolate Fudge, plain

– Korinne Canglia

– Erica Voss

– Doretta Bilbrey

Candy - Peanut Butter Fudge, Nuts

– Lynn Mann

– Doretta Bilbrey

Candy - Buckeye

– Suzi Kusper

– Vickie Columbus

Candy - Peanut Brittle

– Susan Stearns

– Eric Schwalm

Candy - Turtles

– Suzi Kusper

Candy - Other than above

– Debbie Hull

– Mary Ann Ferguson

– Suzi Kusper

– Maureen Hudak

Candy - Best of Show Candy

– Susan Stearns

Wine & Beer

Red Dry, Grape

– Edward Poludnikiewics

– Don Leonard

– Debbie Leonard

– Paul Lake

Red Dry, Other than Grape

– Don Leonard

White Dry, Grape

– Edward Poludnikiewics

– Don Leonard

White Dry, Other than Grape

– Don Leonard

Dry Rose Grape

– James Lewandowski

– Edward Poludnikiewics

– Don Leonard

Red Sweet Grape

– Don Leonard

Red Sweet, Non-Grape

– Don Leonard

– Bob Mattingly

White Sweet, Grape

– Don Leonard

White Sweet Non-Grape

– Don Leonard

Aperitif

– Don Leonard

– Edward Poludnikiewics

Red Dessert

– Don Leonard

– Edward Poludnikiewics

White Dessert

– Don Leonard

Honey Wine

– Don Leonard

Sweet Rose

– Don Leonard

Port

– Don Leonard

Homemade Beer

– James Lewandowski

– Dave Lofy

– Kevin Daugherty

– Debbie Leonard

Home-Sewing

Crocheted Clothing - Baby's Clothing

– Sandra Houseman

– Bonnie Cross

– Anne Uhl

– Sarah Ishler

Crocheted Clothing - Children's Clothing

– Agnes Porter

– Bonnie Cross

– Annette Rowan

– Anne Uhl

Crocheted Clothing - Adult's Clothing

– Bonnie Cross

– Anne Uhl

– Agnes Porter

– Beverly Elder

Crocheted Clothing - Crochet Scarf

– Kathryn Shondrick

– Tina Rowan

– Annette Rowan

Crocheted Clothing - Best of Show Crocheted

– Bonnie Cross

Knit Clothing - Baby's Clothing

– Kim Craigs

– Janet Gamin

– Bonnie Cross

– Sara Mion

Knit Clothing - Children's Clothing

– Sara Mion

– Bonnie Cross

– Nancy Ownes

Knit Clothing - Adult's Clothing

– Kim Craigs

– Janet Gamin

– Wanda Briones

– Bonnie Cross

Knit Clothing - Mittens and Gloves

– Kim Craigs

– Sara Mion

– Bonnie Cross

Knit Clothing - Scarf (any)

– Kim Craigs

– Nancy Ownes

– Barb Bock

– Bonnie Cross

Knit Clothing - Best of Show Knit

– Robert Schneider

Home Accessories-Unframed - Tablecloth

– Anne Uhl

– Audrey Gregoreh

– Bonnie Cross

Home Accessories-Unframed - Hand Towels

– Elizabeth Lapso

– Annette Rowan

– Bonnie Cross

– Anna Drehel

Home Accessories-Unframed - Doily, Crocheted-Entire cloth

– Anne Uhl

– Annette Rowan

– Bonnie Cross

Home Accessories-Unframed - Table Runner, Any

– Karen Rupert

– Bobbi Klish

– Elizabeth Lapso

Home Accessories-Unframed - Seasonal Flags

– Tina Rowan

Home Accessories-Unframed - Dish Cloth

– Bonnie Cross

– Annette Rowan

– Agnes Porter

Home Accessories-Unframed - Wall Hanging-Other

– Elizabeth Lapso

– Maureen Macisco

Home Accessories-Unframed - Best of Show Home Accessories

– Anne Uhl

Pillow Case - Hand Worked

– Annette Rowan

– Bonnie Cross

– Nancy Ownes

Pillow Case - Machine Worked

– Audrey Gregoreh

Pillows - Needlepoint

– Bonnie Cross

Pillows - Mixed

– Rosemary Kozar

Pillows - Patchwork

– Bonnie Cross

– Tina Rowan

Pillows - Machine Embroidered

– Mariann Evans

Pillows - Crocheted

– Tina Rowan

– Bonnie Cross

Pillows - Quilted

– Jennifer Mantz

– Margaret Santelmann

– Angela Fidel

Pillows - Applique Pillow

– Maureen Macisco

– Tina Rowan

Pillows - Other

– Bonnie Cross

– Agnes Porter

– Margaret Santelmann

– Tina Rowan

Pillows - Best of Show Pillows

– Mariann Evans

Dolls & Toys - Soft Sculpture

– Maureen Macisco

– Audrey Gregoreh

– Jennifer Stallard

Dolls & Toys - Stuffed Doll

– Maureen Macisco

– Tina Flack

– Annette Rowan

– Tina Rowan

Dolls & Toys - Stuffed Toy

– Bonnie Cross

– Mariann Evans

– Tina Rowan

– Audrey Gregoreh

Dolls & Toys - Stuffed Pair of Dolls

– Annette Rowan

– Rick Stallard

Dolls & Toys - Stuffed Single Animal, dressed

– Bernetta Hanzel

Dolls & Toys - Doll Clothes, outfit crocheted

– Donna Keibler

– Annette Rowan

– Bonnie Cross

Dolls & Toys - Doll Clothes, machine sewing

– Mariann Evans

– Sharon Schuster

Dolls & Toys - Best of Show Dolls

– Donna Keibler

Rugs - Latch Hook

– Bonnie Cross

– Rachel Firebaugh

– Dennis Moehle

Rugs - Latch Hook original design

– Bonnie Cross

Rugs - Hooked

– Lee Nichols

Rugs - Best of Show Rugs

– Lee Nichols

Hanging Needlework I - Sampler

– Charlotte Gerkens

– Annette Rowan

– David Fisher

Hanging Needlework I - Needlepoint

– Tina Rowan

Hanging Needlework I - Crewel

– Annette Rowan

Hanging Needlework I - Counted Cross Stitch

– Viola Roberts

– Tina Rowan

– Karrie Haight

– Patricia Aungst

Hanging Needlework I - Machine Embroidered

– Barb Bock

Hanging Needlework I - Combination of any

– Annette Rowan

Hanging Needlework I - Original Design

– Annette Rowan

Hanging Needlework I - B of Show Hanging Needlework I

– Charlotte Gerkens

Hanging Needlework II - Sampler

– Annette Rowan

Hanging Needlework II - Counted Cross Stitch

– Michele Wulff

– Kim Victor

– Viola Roberts

– Karrie Haight

Hanging Needlework II - Combination of any

– Annette Rowan

Hanging Needlework II - Original Design

– Donna Keibler

– Viola Roberts

Hanging Needlework III - Counted Cross Stitch

– Mary Ann Smith

Hanging Needlework IV - Cross Stitch

– Janet Forbis

Hanging Needlework IV - Quilted, applique

– Audrey Gregoreh

– Elizabeth Lapso

– Annette Rowan

Hanging Needlework IV - Quilted, mixed

– Barbara Jocke

– Elizabeth Lapso

– Bobbi Klish

– Audrey Gregoreh

Hanging Needlework IV - B of Show Hanging Needlewk IV

– Barbara Jocke

Afghans - Knitted

– Wanda Briones

– Kim Craigs

– Janet Gamin

– Bonnie Cross

Afghans - Crocheted

– Carol Hahn

– Annette Rowan

– Deb Sanborn

– Sarah Vargo

Afghans - Granny Squares

– Kathryn Shondrick

– Wanda Briones

– Sarah Vargo

Afghans - Fancy

– Carole A Neuhauser

– Wanda Briones

Afghans - Afghan Stitch, Plain

– Donna Keibler

Afghans - Hand Woven

– Bonnie Cross

Afghans - Combination of Above

– Wanda Briones

Afghans - Best of Show Afghans

– Carole A Neuhauser

Quilts - Theme Category, Pattern

– Lois Schuler

– Acena Shelton

– Diana Metter

– Audrey Gregoreh

Quilts - Hand Embroidery

– Elizabeth Lapso

Quilts - Patchwork or pieced

– Diana Metter

– Janet Lewis

– Acena Shelton

– Karen Rupert

Quilts - Combination of Above

– Barbara Salsberry

– Barbara Jocke

– Elizabeth Lapso

– Audrey Gregoreh

Quilts - Original Design

– Elaine Letz

– Elizabeth Lapso

Quilts - Machine Quilted

– Elizabeth Lapso

– Diana Metter

– Connie Adams

– Audrey Gregoreh

Quilts - Machine Embroidery

– Carroll Weinbroer

– Elizabeth Lapso

Quilts - Best of Show Quilts

– Elaine Letz

Tied Comforters/Quilts - Plain

– Amanda Cahoon

Tied Comforters/Quilts - Patchwork

– Jennifer Mantz

– Margaret Santelmann

Tied Comforters/Quilts - Other

– Destiny Hanzel

Tied Comforters/Quilts - Best of Show Tied Comforter/Q

– Jennifer Mantz

Baby Afghans - Knitted

– Diane F Carl

– Nancy Ownes

– Agnes Porter

– Bonnie Cross

Baby Afghans - Crocheted, Shell

– Bonnie Cross

Baby Afghans - Ripple

– Bonnie Cross

Baby Afghans - Hand Woven

– Rosemary Kozar

Baby Afghans - Granny Squares

– Wanda Briones

– Kathryn Shondrick

– Bonnie Cross

– Sandra Houseman

Baby Afghans - Other than above

– Agnes Porter

– Beverly Elder

– Deb Sanborn

– Barb Bock

Baby Afghans - Best of Show Baby Afghans

– Wanda Briones

Baby Quilts - Applique

– Audrey Gregoreh

Baby Tied Comforters - Patchwork or Pieced

– Agnes Porter

– Pat Witschey

Baby Tied Comforters - Best of Show Baby Tied comfort

– Agnes Porter

Machine Sewing - Child's School Dress

– Elaine Gecking

Machine Sewing - Child's Dressy Dress

– Pat Witschey

– Mariann Evans

Machine Sewing - Child's Casual

– Pat Witschey

– Mariann Evans

– Angela Fidel

Machine Sewing - Lady's Casual

– Ann Stroth

– Bobbi Klish

– Vickie Columbus

– Tina Flack

Machine Sewing - Formal Dress, Floor Length

– Sarah Parsons

Machine Sewing - Jumper

– Tina Rowan

Machine Sewing - Lady's Suit

– Denise R Douglas

Machine Sewing - Christening Dress

– Pat Witschey

– Earleen Collins

Machine Sewing - Adult Sportswear

– Tina Flack

– Mariann Evans

– Angela Fidel

Machine Sewing - Child's Costume

– Elaine Gecking

– Jennifer Stallard

Machine Sewing - Apron

– Agnes Porter

– Tina Rowan

Machine Sewing - Child's Other

– Elaine Gecking

– Tina Rowan

– Anne Uhl

Machine Sewing - Best of Show Machine Sewing

– Ann Stroth

Handmade Purses and Bags - Leather

– Alden DeLarec

Handmade Purses and Bags - Crochet

– Annette Rowan

– Bonnie Cross

– Anne Uhl

Handmade Purses and Bags - Cloth Purse

– Bobbi Klish

– Jennifer Mantz

– Kim Trowbridge

– Pat Witschey

Handmade Purses and Bags - Tote-Book bag

– Bobbi Klish

– Bonnie Cross

– Audrey Gregoreh

– Janet Gamin

Handmade Purses and Bags - Quilted

– Mariann Evans

– Audrey Gregoreh

– Tina Rowan

Handmade Purses and Bags - Woven

– Annette Rowan

Handmade Purses and Bags - Best of Show Purses/bags

– Alden DeLarec

Youth Needlework - Jr. Handsewn

– Sarah Ross

Youth Needlework - Jr. machinesewn

– Katherine Alley

– Samatha Parsons

– Sarah Ross

Youth Needlework - Jr. Quilt

– Victoria Schuster

– Katherine Alley

Youth Needlework - Teen Handsewn

– Hope Carpenter

Youth Needlework - Teen Machine Sewn

– Hope Carpenter

– Emily Parsons

Residents Nursing Home - Crochet (any article)

– Earleen Collins

Art - Professional

Oil Painting - Landscape

– Wanda Vegel

– Lee Beuther

Oil Painting - Other

– Lee Beuther

Oil Painting - Still Life

– Wanda Vegel

Oil Painting - Figure

– Candace Bennington

Water Color - Animal Studies

– Stephaine Riggenbach

Water Color - Landscape

– Lee Beuther

– Wanda Vegel

Polymer-Acrylic - Animal Studies

– Frank Geric

– Wanda Vegel

Polymer-Acrylic - Other

– Mary Hogan

Polymer-Acrylic - Seascape

– Frank Geric

Polymer-Acrylic - Still Life

– Frank Geric

Pencil (No Color) - Animal Studies

– Stephaine Riggenbach

Pencil Drawing, Color - Animal Studies

– Patrick Coyle

– Angela Fidel

Pencil Drawing, Color - Figure Drawing

– Patrick Coyle

Pencil Drawing, Color - Landscape

– Lee Beuther

Pastels - Landscape

– Candace Bennington

– Lee Beuther

Pastels - Portrait

– Mary Hogan

Pastels - Still Life

– Lee Beuther

Other - Any Media/Any Subject

– Candace Bennington

– Stephaine Riggenbach

– Lee Beuther

Other - Best of Show Professional Art

– Mary Hogan

Art – Non-Professional

Oil Painting - Animal Studies

– Evelyn Garver

Oil Painting - Landscape

– Randy Sulzener

– Evelyn Garver

Oil Painting - Other

– Evelyn Garver

Oil Painting - Portrait

– Evelyn Garver

Oil Painting - Seascape

– Evelyn Garver

Water Color - Animal studies

– Tom Gorman

Water Color - Landscape

– Tom Gorman

– Teenia Geig

– Barbara Fidel

Water Color - Portrait

– June B Brnich

– Tom Gorman

Water Color - Seascape

– Tom Gorman

– Barbara Fidel

Water Color - Still Life

– Teenia Geig

Polymer-Acrylic - Animal Studies

– Teenia Geig

– Amanda Krohne

– Jessica Venner

Polymer-Acrylic - Landscape

– Teenia Geig

Polymer-Acrylic - Other

– Amanda Krohne

– Amanda Fawcett

– Suzi Kusper

Polymer-Acrylic - Portrait

– Amanda Krohne

Charcoal Drawing - Still Life

– Kayleigh McGillivray

Pencil Draw, No Color - Animal Studies

– Amanda Fawcett

– David Parsons

Pencil Draw, No Color - Figure Drawing

– David Parsons

– Jodi Bauer

Pencil Draw, No Color - Portrait

– Tammy Hist

– Jodi Bauer

– David Parsons

Pencil Drawing, Color - Animal Studies

– Amanda Krohne

– Teenia Geig

Pencil Drawing, Color - Landscape

– Teenia Geig

– Jodi Bauer

– Barbara Fidel

Pencil Drawing, Color - Portrait

– Teenia Geig

Pencil Drawing, Color - Still Life

– Amanda Krohne

– Teenia Geig

– Jodi Bauer

Miniatures - Any Media/Any Subject

– Evelyn Garver

– Teenia Geig

– Jodi Bauer

Other - Any Media, Any Subject

– Teenia Geig

– Jodi Bauer

– David Parsons

Other - Best of Show Non Professional

– June B Brnich

Art - Children's Art - Any Subject/Any Media (5 years)

– Maddox Ishler

– Lauren Handlin

– Lydia Wiita

Art - Children's Art - Any Subject/Any Media, 6-8 years

– Abby Carey

– Maggie McGuire

– Ryan Kofsky

Art - Children's Art - Any Subject/Any Media, 9-11 yr

– Brian Fidel

– Kyle Sulzener

– Abby Maruna

Art - Children's Art - Any Subject/Any Media, 12-14 y

– Katie Rolland

– Paxton Cole

– Mary Vegel

Art - Children's Art - Any Subject/Any Media 15-18 yr

– Kim Trowbridge

– Scarlett Halstead

– Alison Fawcett

Art - Children's Art - Best of Show Children's Art

– Kim Trowbridge

Art - Outstanding Artist - Outstanding Artist

– Lee Beuther

Crafts

Adult - Non-Pro Tole and Dec. Paint - Holiday or Seasonal

– Anne Uhl

– Sue Hartman

Adult Any Holiday Door Arrangement

– Mary Michael Lyon

– Rachel Firebaugh

– Charlotte briggs

Adult Any Holdiay Table Arrangement

– Charlotte briggs

– Jody Markley

– Mary Michael Lyon

Adult Magnet (2 required)

– Anna Drehel

Adult Decorative Scrapbook Album

– Catherine Farnham

– Julie Kovach

– Nicole Fox

Adult Holiday Tree Skirt

– Annette Rowan

Adult Christmas Tree Ornaments

– Jeanine Mcclure

– Annette Rowan

– Carroll Weinbroer

Adult Decorated Frame

– Anna Drehel

– Annette Rowan

– Amanda Cahoon

Adult Decorated Candles

– Rachel Firebaugh

Adult Bookmarks - displayed

– Kate Barco

– Anna Drehel

– Jon Barto

Adult Decorated Basket

– Rachel Firebaugh

– Kali Henry

Adult Memories in a Jar

– Bonnie Cross

– Brittany Hawke

Adult Decorated Straw Hats

– Kali Henry

Adult Holiday Wreath

– Annette Rowan

– Kali Henry

Adult Bead Jewelry

– Amanda Chmara

– Bonnie Cross

– Anna Drehel

Adult Christmas Stocking

– Audrey Gregoreh

– Kali Henry

Adult Wearable Decorated Hat

– Kali Henry

Adult Stamping,Decorated HolidayCard

– Brittany Hawke

– Korinne Canglia

– Elizabeth Keefer

Adult Miscellaneous

– Terry Miller

– Jeanine Mcclure

– Bonnie Cross

Adult Clothing/Decorated - any type

– Vickie Columbus

Adult Best of Show - Adult Crafts

– Terry Miller

Decorated Ceramics - One or More Stain

– Amanda Krohne

Decorated Ceramics - Dry Brushing

– Amanda Krohne

– Salvatore Caroniti Jr.

Decorated Ceramics - Stain and Glaze

– Nancy Holt

Decorated Ceramics - Best of Show Decorated Ceramic

– Amanda Krohne

Gift Wrapping - Bridal Shower

– Anna Drehel

Gift Wrapping - Baby Shower

– Nancy Zeal

– Melissa Stroud

– Tina Rowan

Gift Wrapping - Child's Birthday

– Amanda Cahoon

– Anna Drehel

– Vickie Columbus

Gift Wrapping - Valentines Day

– Anna Drehel

– Emily Schwalm

– Tina Rowan

Gift Wrapping - Anniversary

– Carole Lintner

– Anna Drehel

– Angela Fidel

Gift Wrapping - Adult Birthday

– Dawn Yager

– Tina Rowan

– Emma Rowan

Gift Wrapping - Wedding

– Melissa Stroud

Gift Wrapping - Best of Show Gift Wrapping

– Carole Lintner

Adult Pro Tole and Dec. Paint - People

– Ruth E Tender

Adult Pro Tole and Dec. Paint - Best of Show Pro Tole and Paint

– Ruth E Tender

Hobbies, Collections - Cookie Cutters (3)

– Bonnie Cross

– Marilyn Grigger

– Jackie Lemaster

Hobbies, Collections - Bells (3)

– Beth Schnabel

– Bonnie Cross

– Mary Michael Lyon

Hobbies, Collections - Tins (3)

– Bonnie Cross

– Annette Rowan

– Kelly Straub

Hobbies, Collections - Farm Toys 1/32" & Under (3)

– Amanda Cahoon

Hobbies, Collections - Toothpick Holders (3)

– Jeanine Mcclure

– Bonnie Cross

Hobbies, Collections - Vases (3)

– Marilyn Grigger

– Renee Case

– Bonnie Cross

Hobbies, Collections - Tea Pots (3)

– Catherine Schroll

– Marilyn Grigger

– Marie Houghtaling

Hobbies, Collections - Pitchers (3)

– Marilyn Grigger

– Beth Schnabel

– Annette Rowan

Hobbies, Collections - Banks (3)

– Mary J Kulchar

– Kelly Straub

– Beth Schnabel

Hobbies, Collections - Salt & Pepper Shakers (3)

– Lynn Mann

– Jennifer Mantz

– Bonnie Cross

Hobbies, Collections - Pocket Knives - mounted (3)

– Jeanine Mcclure

– Chad Straub

Hobbies, Collections - Animal Figurines (3)

– Jeanine Mcclure

– Marilyn Grigger

– Annette Rowan

Hobbies, Collections - Shot Glasses (3)

– Bonnie Cross

– Beth Schnabel

– Amanda Chmara

Hobbies, Collections - Best of Show Hobbies, Collect

– Marilyn Grigger

Children Legos (6"x6") only

– Destiny Hanzel

– Casey Columbus

– Yani Pfaff

Children Child decorated shoes (1pair)

– Paige Kusper

– Jacob Kusper

– Emily Ishler

Children Decorated Sunvisor Hat

– Mary Case

– Paige Kusper

– Sarah Case

Children Hand puppet (1)

– Paige Kusper

– James Rowan

– Madison Ross

Children Bead Jewelry (1)

– Jacob Kusper

– Destiny Hanzel

– Madison Beach

Children Clay-Any Subject

– Josiah Jackson

– Emily Ishler

– Madison Ross

Children Painted T-shirt/sweatshirt

– Samantha Cowgar

– Daleen Cowgar

– Jacob Kusper

Children Christmas Tree Ornament

– Emily Ishler

– Sarah Ross

– Maddox Ishler

Children Wood Project (12"x12")

– James Rowan

– Sarah Case

– Destiny Hanzel

Children Stamping Card (2)

– Madison Ross

– James Rowan

– Destiny Hanzel

Children Child's Birthday Gift Wrap

– Sarah Case

– Destiny Hanzel

– Bernetta Hanzel

Children Miscellaneous

– Sarah Reed

– Madison Ross

– Ryan Kofsky

Children Best of Show Children Crafts

– Samantha Cowgar

Children Collections - Farm Toys 1/32 & under (3)

– Samatha Parsons

– Whalter Briggs

– David Reese

Children Collections - Pez (3)

– Madison Ross

– Samatha Parsons

– Sarah Ross

Children Collections - Polly Pockets (2)

– Sarah Ross

– Jacqueline Schuster

– Emily Ishler

Children Collections - Marbles (6)

– Ryan Kofsky

– James Rowan

– Madison Ross

Children Collections - Hot Wheels (3)

– Alex Tannehill

– Ethan Briggs

– Madison Ross

Children Collections - Fast Foods (2)

– James Rowan

– Sarah Ross

– Cassandra Lemasters

Children Collections - Beanie Babies (set of 3)

– James Rowan

– Mary Case

– Destiny Hanzel

Children Collections - Buttons (3 mounted)

– Maddox Ishler

– Madison Ross

– Robbie Pfaff

Children Collections - Baseball Cards (2)

– Madison Ross

– Alex Tannehill

– Seth Spears

Children Collections - Pet shop Pets (3)

– Victoria Schuster

– Emily Ishler

– Nichole Charnigo

Children Collections - Best of Show Children Collections

– Victoria Schuster

Woodworking Projects - Woodworking Item (6'x4' max)

– Tom Ludrosky

– Chad Straub

– Richard Milgate

Woodworking Projects - Refinished Woodworking Item

– Sue Hartman

Woodworking Projects - Best of Show Woodworking

– Tom Ludrosky

Photography

Advanced color - Landscapes

– Louise Kilgore

– William Beuther

– Joyce Milota

Advanced color - People

– Kayleigh McGillivray

– Susan Mayer

– Michelle Smith

– Louise Kilgore

Advanced color - Animals

– William Beuther

– Jenny Trowbridge

– Mary Sandmann

– Charles R Kilgore

Advanced color - Action/Motion

– Jennifer Whitney

– Mary Sandmann

– Susan Mayer

Advanced color - Flowers

– Michelle Smith

– Charles R Kilgore

– Susan Mayer

– Louise Kilgore

Advanced color - County Focus

– Charles R Kilgore

– Mary Sandmann

– William Beuther

Advanced color - Manipulated Image

– Donald Smith

– Michelle Smith

– Jenny Trowbridge

– Matthew MeMinn

Advanced color - Miscellaneous

– Jennifer Whitney

– Kayleigh McGillivray

– William Beuther

– Louise Kilgore

Advanced Black & White - Landscape

– Kyle Gorgan

– Kayleigh McGillivray

– Liz Wolff

Advanced Black & White - People

– Michelle Smith

– Jennifer Whitney

– Jenny Trowbridge

– Kayleigh McGillivray

Advanced Black & White - Animals

– Michelle Smith

– Jennifer Whitney

– William Beuther

Advanced Black & White - Action/Motion

– Jennifer Whitney

– Jenny Trowbridge

Advanced Black & White - Flowers

– Donald Smith

– Kayleigh McGillivray

Advanced Black & White - County Focus

– William Beuther

– Mary Sandmann

Advanced Black & White - Manipulated Image

– Michelle Smith

– Kyle Gorgan

– Matthew MeMinn

Advanced Black & White - Miscellaneous

– William Beuther

– Louise Kilgore

– Kyle Gorgan

– Matthew MeMinn

Advanced Black & White - Best of Show Advanced Photo

– Michelle Smith

Amateur Color - Landscape

– Kati Wires

– Dawn Yager

– Mary Beth Schall

– Philip Goelz

– John Doran

Amateur Color - People

– Sarah Ishler

– Kati Wires

– Karen Shepler

– William Charnigo

Amateur Color - Animals

– Gerrie Hotton

– Jeff Kebberly

– Linda Hoffman-Joseph

– Renee Kofsky

Amateur Color - Action/Motion

– Lynn Houghtaling

– Cynthia Berry

– Kathy Herte

Amateur Color - Flowers

– Jennifer Martin

– Michael Berger

– Renee Kofsky

Amateur Color - County Focus

– Emily Sheerer

– Jane Wiita

– Sue Foran

Amateur Color - Manipulated Image

– Ann Bridges

– Jessica Venner

– Kati Wires

Amateur Color - Miscellaneous

– John Doran

– Daniel Charnigo

– Mindee VanArscdale

Amateur Black & White - Landscape

– Kati Wires

– Karen Shepler

– Emily Sheerer

Amateur Black & White - People

– Sarah Ishler

– Rick Urbansky

– Jean Marks

Amateur Black & White - Animals

– Stephaine Riggenbach

– Maria Duthie

– Mindee VanArscdale

Amateur Black & White - Action/Motion

– Jean Marks

– Sarah Ishler

– Kathy Herte

Amateur Black & White - Flowers

– Anne Uhl

– Jean Marks

– Crystal Venner

Amateur Black & White - County Focus

– Mindee VanArscdale

– Kathy Herte

– Crystal Venner

Amateur Black & White - Manipulated Image

– Mindee VanArscdale

– Jessica Venner

– Colleen Rusnak

Amateur Black & White - Miscellaneous

– Nicole Fox

– Sarah Ishler

– Brittany Ferencz

Amateur Black & White - Best of Show Amateur Photo

– Ann Bridges

Student Color - Landscapes

– Morgan Wickey

– Janelle Shaffer

– Justine Wright

Student Color - People

– Ryan Mann

– Alex Detchon

– Clair Charnigo

Student Color - Animals

– Justine Wright

– Mollie Vanarsdale

– Madison Huffman

Student Color - Action/Motion

– Marie Houghtaling

– Alex Detchon

– Katie Schroll

Student Color - Flowers

– Aleesa Kebberly

– Daleen Cowgar

– Kirrstin Jenkins

Student Color - County Focus

– Janelle Shaffer

– Ryan Mann

Student Color - Manipulated Image

– Abby Obrien

– Aleesa Kebberly

– Alex Detchon

Student Color - Miscellaneous

– Clair Charnigo

– Isaac Wiita

– Casey Kulow

Student Black & White - Landscapes

– Janelle Shaffer

– Madison Huffman

– Martin Weigel

Student Black & White - People

– Alex Detchon

– Christina Villeneuve

– Lesley Wellener

Student Black & White - Animals

– Emily Boreman

– Joe Metheney

– Martin Weigel

Student Black & White - Action/Motion

– Katie Schroll

Student Black & White - Flowers

– Katie Rolland

– Martin Weigel

– Alex Detchon

Student Black & White - County Focus

– Katie Schroll

Student Black & White - Manipulated Image

– Chelsea Chicatelli

– Kirrstin Jenkins

Student Black & White - Miscellaneous

– Paige Disbrow

– Casey Kulow

– Janelle Shaffer

Student Black & White - Best of Show Student Photo

– Alex Detchon

Click to view comments
Advertisement
Advertisement
To Top

Fetching stories…